Belföld

Kunhalmi Ágnes: Orbánnak ma már valóban abszolút többsége van

FARKAS NORBERT / 24.HU
FARKAS NORBERT / 24.HU
Mára a Fidesz elhódította szavazóik egy részét, a NER-lovagokkal kezd kiegyezni a munkásosztály nemzeti érzelmű része.

Kunhalmi Ágnes az Azonnalinak adott nagyinterjúban azt mondja, a párt tagságával közli először, indul-e újra az MSZP társelnöki posztjáért, vagy Tóth Bertalanhoz hasonlóan ő is távozik. Bár ő egyéniben nyert, szerinte a választási kudarcot sok tényező okozta, miközben világosan lehetett látni, merre felé kellene mennie az ellenzéknek.

Nem hallgattak rá, amikor például azt mondta, a kampányban nem kell putyinozni, az emberek a békére és a szociális ígéretekre vevők. Ezt tapasztalta ugyanis a Havanna lakótelepen. Azt kellett volna mondani, hogy ők is ki akarnak maradni a háborúból, de gazdasági-szociális hatásaira jobban figyelnének a kormánynál, csökkentenék az alapvető élelmiszerek áfáját, emelnék a nyugdíjakat, a béreket, adómentessé tennék a minimálbért.

Márki-Zay Péter ezekkel nem tudott azonosulni, vele

rengeteget kellett időrabló módon vitatkozni a tervezett jóléti intézkedésekről, mert ezeket nem akarta felvállalni.

A kampánycsapatban, Ungár Péter kivételével, nem igazán értették, miről beszél, sokan csodálkoztak, hogy Putyin agressziója idehaza miért nem okoz társadalmi kataklizmát, miközben már majdnem az egész ország elhitte, hogy az ellenzék háborút és megszorításokat akar. Márki-Zay Péter tanácsadói

valamilyen oknál fogva még az utolsó körben is a putyinozó plakátokat erőltették.

Nem figyeltek a választóikra, arra, hogy a magyarokat nem igazán érdekli Orbán Viktor barátsága Putyinnal, hogy az alapvetően  konzervatív társadalmat a Fidesz 12 év alatt még inkább jobbra tolta.

Kunhalmi Ágnes bajnak tartja, hogy több közgazdász is „orbáni osztogatásról” beszélt, miközben ez sok esetben korábban elmaradt jogos juttatásokat jelentett. Az ellenzéknek azt kellett volna hangsúlyoznia, hogy ezen felül, további jóléti intézkedéseket szeretne, hogy megvédje a társadalmat a válságtól.

Mára a Fidesz elhódította szavazóik egy részét, kezdik elveszíteni a „lakótelepek népét”, a NER-lovagokkal kezd kiegyezni a munkásosztály nemzeti érzelmű része.

Ez könnyen adhatja majd 2026-ban is Orbán Viktor rendszerének új társadalmi bázisát. Ezek az emberek már nem oligarchákat látnak, hanem munkaadókat.

Mára nagyon nehezen lehet őket megtartani ellenzéki, lehetőleg baloldali szavazónak, immár

valóban abszolút többsége van a Fidesznek, nem úgy, mint 2014-ben és 2018-ban.

Az ellenzéknek most a leépülés megakadályozására kellene közösen koncentrálnia, mindenkinek el kellene gondolkodnia saját helyzetéről, felállnia a kapott ütésből,

de se a hat párt, se az ideológiailag egymáshoz közelebb állók ne égessék fel a hidakat magunk között.

Kunhalmi Ágnes szerint nem maradhat változatlan a pártstruktúra, de azt nem tudja indul-e még az MSZP önállóan választáson. Abban viszont biztos, hogy a parlamenti mandátumokat azért kell felvenni, elfoglalni a bizottsági helyeket, mert minden erőforrásra szükségük van, amiről lemondanának az a Fideszt és a Mi Hazánkat erősítené.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik