Egy új tanulmány szerint csak a világ nagyvárosainak egy százalékában akkora a légszennyezettség, hogy az már veszélyes lehet a rendszeresen sétálók és kerékpározók egészségére nézve. A bringázás és a gyaloglás pozitív hatásai ellensúlyozzák azokat az ártalmakat, amelyeket a kipufogógázzal szennyezett levegő belélegzése jelent.
Jó hír, hogy a világ városainak 99 százalékában teljesen biztonságosan lehet napi két órát kerékpározni
– mondta a Guardiannek nyilatkozva Dr. Audrey de Nazelle, a londoni Imperial College kutatója.
A tudós maga is részt vett a tanulmány elkészítésében. Mint mondta, „a fizikai inaktivitás”, jóval nagyobb egészségügyi kockázatot jelent, mint a légszennyezettség.
Még Delhiben, a világ egyik legszennyezettebb városában is heti öt óránál többet kell biciklizni ahhoz, hogy a légszennyezettségből adódó veszélyek meghaladják [a rendszeres testmozgás] egészségügyi előnyeit
– fejtegette Dr. Marko Tainio, a Cambridge-i orvostudományi kutatóközpont járványügyi csapatának vezetője.
A jelentés szerint a légszennyezettség nagyban hozzájárulhat az olyan betegségek kialakulásához, mint a rák, az asztma, a sztrók, a különböző szívbetegségek, a cukorbetegség, a kóros elhízás és a demencia.
Nem véletlen, hogy a brit, svájci, spanyol és brazil kutatók által készített tanulmány szerzői is hangsúlyozták, semmi okunk arra, hogy elégedetten hátradőljünk.
Ugyan kutatásunk azt mutatja, hogy a testmozgásnak a légszennyezettség ellenére is megvannak a maga komoly előnyei, ez még nem ok arra, hogy elhanyagoljuk a szennyező anyagok kibocsátása elleni harcot
– húzta alá Dr. James Woodcock, a Centre for Diet and Activity Research kutatója.
A tudós szerint tanulmányuk felhíja a figyelmet arra, milyen fontos lenne az olyan infrastrukturális fejlesztések támogatása, amelyek arra ösztönzik az embereket, hogy kiszálljanak az autójukból és gyalogoljanak vagy biciklire szálljanak.