Nagyvilág koronavírus

Csehországban a miniszterelnökkel kezdődött az oltás, szerte Európában beindult a koronavírus elleni vakcinák beadása

Michal Cizek / AFP
Michal Cizek / AFP

Magyarországon már szombaton megkezdődött a Covid-betegeket kezelő egészségügyi dolgozók oltása a német BioNTech és az amerikai Pfizer által kifejlesztett vakcinával. Az első szállítmány csaknem ötezer ember beoltására elég, de már az év utolsó napján újabb adag érkezik.

Az Európai Unió tagállamai jellemzően megvárták a korábban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által bejelentett időpontot, december 27-ét a koronavírus elleni oltás megkezdésével, vasárnap azonban szerte Európában beadták az első vakcinákat.

  • Ausztriában 80 és 93 év közötti időseket oltottak be reggel a Bécsi Orvostudományi Egyetemen, és az elsők között kapta meg a vakcinát egy Covid-osztály vezetője is. A nap folyamán az osztrák tartományok többségében is elindítják az oltókampányt.
  • Németországban idősotthonokban kezdték meg a koronavírus elleni oltást vasárnap reggel. Első körben a 80 év feletti időseket, az idősotthonokban dolgozó ápolókat és a különösen veszélyeztetett kórházi dolgozókat oltják be. Az oltókampányt jelenleg még mobil oltócsapatok végzik, a több mint 400 oltóközpont többsége a következő napokban nyílik majd meg.
  • Csehországban Andrej Babis miniszterelnök (kiemelt képünkön), illetve egy 95 éves, második világháborús veterán kapta meg elsőként vasárnap a koronavírus elleni oltást. A nap folyamán a Prágában és az ország második legnagyobb városában, Brnóban működő kórházakban kezdik meg az országba érkezett 9750 oltóanyag beadását.
  • Litvániában az öt legnagyobb város kórházainak dolgozóit kezdték beoltani vasárnap reggel.
  • Szlovákiában hazánkhoz hasonlóan már szombaton elkezdték az oltást, az Új Szó cikke szerint pedig vasárnap délelőtt Suzana Čaputová köztársasági elnök is felvette azt a kamerák előtt, és elmondta, ezzel a vakcina iránti bizalmat akarja erősíteni.
  • Mihaela Anghel, a Matei Bals fővárosi járványkórház 26 éves ápolónője kapta meg Romániában elsőként vasárnap a koronavírus elleni oltást, aki februárban részt vett az első igazolt romániai fertőzött kezelésében. Az oltási kampányt a járvány elleni küzdelem frontvonalának számító tíz regionális Covid-kórház alkalmazottainak körében kezdték el. A jövő héttől kezdődően hetente 140-150 ezer adag vakcina érkezik Romániába. A tömeges immunizálás első szakaszában az egészségügyi dolgozókat, az idősotthonok és más szociális intézmények lakóit oltják be. A második ütemben a krónikus betegek, 65 év felettiek és a stratégiai intézmények alkalmazottai kapják meg a vakcinát. A teljes lakosság számára várhatóan márciustól vagy áprilistól válik hozzáférhetővé a koronavírus elleni oltás Romániában.
  • Olaszországban a római Spallanzani kórház három dolgozóját oltották be reggel először. Az országba 9750 adag vakcina érkezett eddig, és a jövő héttől újabb 470 ezer oltóanyag érkezésével számolnak.
  • Spanyolországban egy idősotthon 96 éves lakója és egy ott dolgozó segédápoló kapta meg az oltást elsőként Guadalajara tartományban Los Olmos városban az állami televízió jelentése szerint. Az oltókampányt azért ebben az idősotthonban kezdték meg, mert közel esik a Pfizer gyógyszercég egyik raktárához, ahová az oltóanyagok megérkeztek Belgiumból.
  • Cipruson és Svédországban is idősotthonok lakói és dolgozói kapták meg először a koronavírus elleni oltást.
  • Franciaországban egy Seine-Saint-Denis-i kórházban oltottak be egy 78 éves nőt, őt egy 65 éves sebészorvos követte.
  • Dániában a kampányt az idősek beoltásával kezdik, elsőként egy Fyn szigeti idősotthon 79 éves lakója kapta meg a vakcinát.
  • Lengyelországban egy varsói kórházban kezdték meg az oltásokat, elsőként egy főnővér kapta meg a vakcinát, őt további olyan egészségügyi dolgozók követik majd, akik a koronavírus-fertőzöttek kezelésében vesznek részt.
  • Bulgáriában Kosztadin Angelov egészségügyi miniszter oltatta be magát elsőként az új vakcinával, hogy személyes példát mutasson az embereknek. „Alig várom, hogy újra láthassam a 70 éves édesapámat anélkül, hogy azon kellene aggódnom, hogy esetleg megfertőzhetem őt” – mondta a miniszter. Az első napon kapta meg az oltást a szófiai katonai kórház vezetője, a járványellenes küzdelmet irányító stáb elnöke is. Bulgáriában egyébként az első körben kórházi dolgozók és patikusok kaphatják meg a védőoltást.
  • Máltán egy állami kórházban dolgozó ápolónőt oltottak be elsőként a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter jelenlétében.

Koronavírus - Még több hír a témában

Ajánlott videó

Olvasói sztorik