Tudomány

Így néz ki valójában egy kromoszóma

A biológia órákról biztosan van mindenkinek emléke arról, hogyan is néz ki egy kromoszóma: hosszú, X alakú rajz rémlik fel a tankönyvekből. Most kiderült, hogy az idő nagy részében kicsit sem úgy fest a dolog, ahogyan azt megtanultuk.

A sejt genetikai információit hordozó DNS általában kromoszómának nevezett makromolekulákba van csomagolva. A kromoszóma egy hosszabb DNS-molekula, mely számos gént, szabályozó és egyéb szekvenciákat tartalmaz. A Harvard Egyetem kutatói szerint egyetlen probléma van azzal, ahogyan a kromoszómát általában elképzeljük: hogy az idő 90 százalékában egyáltalán nem ilyen formában található a sejtben.

Kép: Xiaowei Zhuang lab

A Science Alert cikke szerint az egyetem kutatói új módszert fejlesztettek a kromantin háromdimenziós ábrázolására, ami megmutatta, hogy is néz ki valójában egy kromoszóma az idő nagy részében. A kromatin a kromoszóma anyaga, mely eukarióta sejtekben DNS és fehérje komplexéből áll. Amikor a sejt nem osztódik, a kromatin a sejtmagban ehhez hasonló amorf masszaként van jelen.

A Cell tudományos folyóiratban megjelent tanulmányhoz csatolt képen jól látszik: sokszor nem sok köze van a kromoszóma valódi alakjának az általunk ismerthez. A szakértők szerint ez az új modell sokat segíthet majd kutatóknak abban, hogy sokkal pontosabb analízist végezhessenek a kromantinnal kapcsolatban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik