Chris Paul, Chauncey Billups, Vince Carter, Lamar Odom, Tyson Chandler. Jó kis kezdőötös, nem? Paul és Carter (jó, jó, utóbbi még Sydneyből) olimpiai bajnok, Billups, Odom és Chandler világbajnok – nem az ősidőkből, hanem 2010-ből, Isztambulból! -, akár bajnokesélyes is lehetne a kvintett.
Meglehet, azok is – csak nem így együtt, hanem külön-külön, aktuális csapatukkal. Fontos kiemelni az „aktuális” jelzőt, ugyanis mind az öten klubot váltottak az ősszel, s most úgy érzik, az új környezetben, tele reményekkel meg sem állnak a csúcsig.
A szakértők azt mondják, csalódni fognak. Mármint a vándormadarak. Az ESPN, a leginkább mértékadó tengerentúli szakportál megkérdezett harminc tudora közül huszonöten úgy vélik, 2012-ben a Miami Heat lesz a bajnok, másodszor a franchise történetében 2006 után. Ez bizony 83 százalékos bizonyosság, tehát elsöprő arány – az elmúlt idény alapszakaszának győztese, a Chicago Bulls három voksot kapott, e sorok írójának favoritja, az Oklahoma Thunder pedig kettőt.
Ennek ellentmondani látszik, hogy a hétről hétre közölt virtuális erősorrendet viszont a Dallas Mavericks vezeti, csakhogy odaát tartja magát a mondás, hogy amíg le nem döntötték a piedesztálról, addig a bajnok – az bajnok. Márpedig 196 nappal ezelőtt a Dallas Maverickset koronázták meg az NBA-ben, fennállása során első ízben. S papíron még erősödött is a veterán sereg – két harcedzett katonával, Vince Carterrel és Lamar Odommal. Igaz, a védekező specialista világbajnok center, Tyson Chandler viszont meg sem állt a Madison Square Gardenig…
A legértékesebb játékos címéért késhegyre menő küzdelem várható. A szakma megosztott: a harminc nagyokos közül tizenketten Kevin Durantra (Oklahoma), tizenegyen LeBron Jamesre (Miami), heten Chris Paulra (L. A. Clippers) voksolnak. Rajtuk kívül más nem kapott szavazatot. Minden azon múlik, hogy a három szupersztár meddig tudja vinni csapatát a rájátszásban.
Az év újoncának Kyrie Irving ígérkezik. A 188 centis irányító Melbourne-ben született, ahol apja profi kosaras volt, kétéves korában visszaköltözött a család az Államokba, a srác New Jersey-ben nőtt fel, ausztrál-amerikai kettős állampolgár, egy évet járt a legendás Duke egyetemre (a nem kevésbé legendás Mike Krzyzewski szárnyai alatt), majd a nyáron a Cleveland Cavaliers draftolta az egyes sorszámmal. Remek pedigré, s az előszezonban is parádézott a fiú – más kérdés, hogy a klubja bűnrossz… Szóba kerülhet még Derrick Williams, a megerősödött Timberwolves zsákológépe és persze Ricky Rubio, a katalán fenomén, ugyancsak Minnesotából.
Az elmúlt szezonban a Dallas örülhetett a finálé végén:
Nézzük akkor a döntőre legesélyesebbnek tartott két csapatot, először a keleti favoritot, a Miami Heatet.
A Nagy hármas együtt maradt, és most már egy közös idénnyel a hátuk mögött. LeBron továbbra is a földkerekség legjobb kosarasa, lehet itt durantozni meg kriszpólozni napestig. Az meg könnyen lehet, hogy Dwyane Wade a második legjobb… És az a csapat, amely a világ két legjobb játékosát egyesíti, akkor is bajnok lehet, ha három hadirokkant egészíti ki a kezdő ötöst. De Chris Bosh sem az, hanem olimpiai bajnok és stabil All-Star – igaz, centerben (Joel Anthony) és irányítóban (Mario Chalmers) értékelhetetlenek.
A nagy kérdés, hogy a kosárlabdának ebben a speciális válfajában – három az öt ellen – mire mennek Erik Spoelstra edző legényei. Oké, a cserepadon ott van a triplagép Mike Miller, leigazolták a sziklaszilárd védőspecialistát, Shane Battiert és Udonis Haslem is megoldhatja mecsenként tíz-tizenöt percre Bosh helyettesítését magasbedobóban, de a körítés így is gyengének tűnik.
LeBron James és Kevin Durant – ki vállal többet? (Fotó:AFP)
Nyugatról az Oklahoma City masírozhat be a fináléba, hacsak Derrick Rose és a Bulls nem táltosodnak meg, de egyelőre maradjunk a Thundernél. Ha másért nem, a nevükért – thunder villámlást, mennydörgést jelent.
Ha a liga legerősebb triója a South Beachen kosarazik, akkor a legacélosabb duó pedig a poros, hurrikános Oklahoma Cityben. Kevin Durant a 2010-es világbajnokság MVP-je volt, a maga 208 centijével és 226 (!) centis fesztávolságával. Erről csak annyit, hogy az átlagembernél a testmagasság és a kiterjesztett karok középső ujja közötti távolság megegyezik – Durant esetében 18 centis a differencia, azaz a pókkarú kosaras olyan magasan játszik, mint egy 226 centis ember! Durant egyébként a 2007-es drafton másodiként kelt el, Greg Oden mögött – utóbbiról ma már azt sem tudjuk, kicsoda… Durantról viszont annál inkább, a legutóbbi két idényben ő volt a pontkirály (2010-ben a legfiatalabb az NBA történetében), plusz mindkétszer az All-NBA Team tagja, All-Star, továbbá 2008-ban az év újonca.
És még mindig csak 23 éves!
Akárcsak a zseniális irányító, Russell Westbrook, akitől Durant a gólpasszokat kapja. Westbrookot egy évvel később, 2008-ban draftolták, s mivel ezen a poszton a legerősebb a versengés az NBA-ben (Derrick Rose, Deron Williams, Chris Paul, Steve Nash, Rajon Rondo, Jason Kidd, hogy csak egy párat említsünk), neki kellett néhány év, amíg befutott. De most már ott van a legjobbak között, 2010-ben ő is ott volt Isztambulban a világbajnok Team USA-ben.
És a többiek? Magasbedobóban a kongói-spanyol Serge Ibaka, akitől kirobbanó szezon várható. Az ugrógép le fogja takarítani a palánkokat, meccsenként három dobásblokkolás kíséretében. Centerben az ex-Celtic Kendrick Perkins lefogyva jobb lesz, mint valaha, a kettes poszton pedig a svájci (!), de csokiszínű Thabo Sefolosha hozhatja a szigorú védekezést és néhány triplát. A csapat harmadik legjobb kosarasa a kispadon kezd, James Harden a hatalmas Mikulás-szakálla ellenére is csak 22 éves, mindent tud, amit ebben a szakmában tudni kell – kár, hogy mindezt Westbrook és Durant még nála is jobban tudja.
Ennyit a jósolgatásról, és most lássuk az ünnepi menüt (közép-európai idő szerint):
New York Knicks-Boston Celtics (18.00 óra): A vendégeknél kérdéses a könnyebben sérült Paul Pierce játéka, nélküle aligha győz az NBA legöregebb csapata, a Tyson Chandlerrel megerősödött, Amare Stoudemire-t és Carmelo Anthonyt felvonultató Knicks ellen. Az átlagos jegyár a „másodlagos piacon” – ahogy odaát a legális viszonteladást, lényegében a feketepiacot nevezik – 500 dollár…
Dallas Mavericks-Miami Heat (20.30): A júniusi döntő visszavágója. A meccs előtt felvonják a bajnoki zászlót, ennek megvan a lélektani hatása. Tyson Chandler, J. J. Barea és Caron Butler eligazolt, jött viszont Vince Carter, Lamar Odom és Delonte West. Odaát a Heat lényegében változatlan, viszont egy év alatt összeérhetett a nagy hármas.
Los Angeles Lakers-Chicago Bulls (23.00): Kobe Bryant csuklója sérült, de a válás előtt álló hazai kapitány játszani fog. Odom viszont már nincs, és a szezon első négy meccséről az eltiltott Andrew Bynum is hiányozni fog. A Lakers triplázással kezd, 15 nap alatt 10 mecset kénytelen játszani. A Bulls kirobbanó erőben, Derrick Rose-zal az élen mindenki a fedélzeten, csodálnánk, ha nem ők győznének.
Oklahoma City Thunder-Orlando Magic (02.00): Dwight Howard, a világ legjobb centere szeretett volna eligazolni Orlandóból, de nem sikerült neki. Az ilyesmi nem növeli a harci kedvet. Ezért – is – a sztároktól hemzsegő Thunder a favorit.
Golden State Warriors-Los Angeles Clippers (04.30): A liga leggólerősebb hátvédpárja (Stephen Curry, Monta Ellis) az új varázskettős (Chris Paul, Blake Griffin) ellen. Az esélyek a vendégek mellett szólnak.