Öt idiopátiás krónikus hasmenéssel diagnosztizált fiatal rhesusmajom esetében a lárvaterápia enyhítette a tüneteket, javította a bélrendszer egészségét, és csökkentette a vastagbél gyulladását. Ilyen bélférgek régebben gyakran fordultak elő az emberi bélrendszerben, de a fejlett társadalmakban előfordulásuk egyre inkább csökken. Ezzel párhuzamosan viszont egyre nő az olyan bélbetegségek gyakorisága, mint a Crohn-betegség és a vastagbélgyulladás.
„A bélférgek valóban paraziták és valóban kórokozók – magyarázta a PLoS Pathogens novemberi számában megjelent tanulmány társszerzője, Png Loke, a New York-i Egyetem Langone Gyógyászati Központjának mikrobiológusa. – Éppen ezért a világ nagy részén megpróbálnak megszabadulni tőlük, mert az alultáplált gyermekek esetében súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. A fejlett országokban azonban más szemszögből kell vizsgálni a helyzetet, mert a társadalom fejlődésével számos autoimmun betegség gyakorisága ugrott meg az elmúlt ötven évben. Ezzel párhuzamosan pedig, míg a közelmúltig az emberek 70-80 százalékában voltak jelen bélférgek, a környezetünk komplex változásai, főként az étkezési szokásaink változásai drámai mértékben lecsökkentették ezt az arányt.”
Azokban az iparosodott országokban pedig, ahol a bélféreg-„fertőzés” aránya nagymértékben visszaesett, rendkívül megnőtt a gyulladásos bélbetegségek gyakorisága.
Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a bélférgek és más mikrobák újra bevezetése ezekben a betegekben enyhülést hozhat, a kutatók azonban mostanáig nem tudták pontosan, hogyan fejtik ki jótékony hatásukat.
Ha szeretne még többet megtudni, kattintson ide.
Forrás: Ostorférgekkel enyhíthető a bélgyulladás (Házipatika)