A Stonehenge az Egyesült Királyság egyik legismertebb építészeti emléke, mégis rengeteg a kérdés az építménnyel kapcsolatban. Egy új tanulmányban a szakértők egy ősi település bemutatásával igyekeznek megválaszolni, hogy kik építhették a Stonehenge-et – írja az IFLScience.
A Blick Mead régészeti lelőhely mintegy 1,5 kilométerre fekszik az építménytől. A régészek korábban úgy vélték, hogy a területen egy kevésbé jelentős római kori falu feküdt, a közelmúltban lefolytatott ásatás alapján viszont már úgy tűnik, hogy a település jóval korábbi, újkőkori lehet.
David Jacques, az ásatás vezetője szerint 2006-ig csupán 30 leletet találtak a falunál, a legújabb feltárásokkal viszont mintegy 70 ezret, kőztük egy 9 méter hosszú, feltételezhetően ceremoniális célú kőlapot. A legkorábbi maradvány megközelítőleg 10 ezer éves lehet, úgy tűnik, a felepülés hosszú időn át volt lakott.
Blick Mead a távoli múltban egy nagyobb folyó mellett helyezkedett el, a környéken pedig őstulkok élhettek. A terület tehát tökéletes volt a korabeli emberek megtelepedésre.
Stonehenge környékén több őstulok koponyáját és csontját is felfedezték. Lehetséges, hogy az építmény létrehozói totemállatként tekintettek az őstulkokra.
Kiemelt fotó: iStock