Tudomány

Irakból elrabolt műkincseket szolgáltat vissza Nagy-Britannia

Irakból Szaddám Huszein diktátor bukása után elrabolt ötezer éves műtárgyak egy kisebb gyűjteményét szolgáltatja vissza Nagy-Britannia, miután a British Museum szakembereinek aprólékos munka után sikerült meghatározniuk a műkincsek származási helyét – jelentették be csütörtökön Londonban.

A régészeti kincseket a londoni rendőrség foglalta le egy műkereskedőtől, de dokumentumok híján semmiféle támpont nem volt velük kapcsolatban. Régészeknek végül sikerült megállapítaniuk, hogy a leletek, köztük kerámiák, az ókori Sumer egyik jelentős településéről származnak. A mai Irak déli részén fekvő Ningírszu az egyik legrégebbi város a világon, ahonnan írásos emlékek kerültek elő.

A kincseket pénteken ünnepélyes keretek között adják át Irak londoni nagykövetének, aki a The Guardian című lap szerint méltatta a British Museum munkatársait az Irakból elrabolt műkincsek azonosítására és visszaszolgáltatására tett erőfeszítéseikért. Mint mondta, az Irak és az Egyesült Királyság közötti együttműködés létfontosságú az iraki kulturális örökség megóvásához.

A tellói lelőhely, ahol Ningírszu is fekszik, manapság védett helyszín, nemcsak a megújult iraki műkincsvédelmi rendőrség, hanem egy helyi törzs által is.

A British Museum szakértői remélik, hogy módszereiket felhasználva fel lehet térképezni az igazán különleges lelőhelyeket és a műkincsek típusait, ezáltal pedig nagyban meg lehet nehezíteni a fosztogatók dolgát.

Hartwig Fischer, a világhírű londoni múzeum igazgatója az iraki kollégáikkal az utóbbi években rendkívül szilárddá vált kapcsolatok jelképének tekinti a kincsek visszaszolgáltatását. A British Museum régóta közreműködik az iraki régészeti kincsek megóvásában, 2015-ben pedig képzési programot indított az iraki szakembereknek a legújabb technológiák alkalmazására, hogy jobban tudják dokumentálni az Irakban fellelhető kincseket.

(MTI)

Kiemelt kép: Europress/The British Museum/AFP

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik