A nemzetközi ellenőrző testület felállításának gondolata ráadásul támogatásra lelt India, Dél-Afrika, Kína és Szaúd-Arábia részéről. Bár nem ildomos semmit belelátni a támogatásokba, azonban tipikusan olyan országokról van szó, melyek vagy nem vetik meg a cenzúrát, vagy a WikiLeaks-et vetik meg nagyon. Esetleg is.
A brazil képviselővel szemben az illetékes amerikai, ausztrál, brit, kanadai és belga ENSZ-diplomaták, valamint civil szervezetek és az üzleti világ több képviselői egybehangzóan rámutattak, hogy egy ilyen munkacsoport elszigetelődhet az internet-felhasználás üzleti és a napi, felhasználói szintű realitásaitól. Aggodalmak hangzottak el azzal kapcsolatban is, hogy a felállítani javasolt testületben kizárólag kormányzatok kapnának szerepet, civil szervezetek nem.
A nemzetközi bizottság felállításának kezdeményezői az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának 2010. július 9-én meghozott határozatára hivatkoztak, amely arra hívta fel a világszervezet főtitkárát, hogy kezdeményezzen nyílt és átfogó párbeszédet, valamint fokozott együttműködést az internettel kapcsolatos nemzetközi közpolitikai kérdésekről.
A brazil javaslat ellenzői rámutattak, hogy a “fokozott együttműködésre” való felhívás nem jelenti feltétlenül azt, hogy egy újabb bizottságot kellene felállítani az ENSZ már meglévő, illetékes testületei (IGF, ICANN, ITU) mellé.
AJÁNLOTT LINKEK:
IGF – Internet Governance Forum
ICANN – Internet Corporation for Assigned Names and Numbers
ITU – International Telecommunication Union