A keddi Magyarország-Svédország (0-2) mérkőzés előtt mindkét kapitány úgy fogalmazott, kísérleti, teszt mérkőzésként tekint a találkozóra, de míg mi inkább négy játékos és 341 válogatottság méltó elbúcsúztatásával voltunk inkább elfoglalva, addig Jan Andersson, a svédek szövetségi kapitánya és Andreas Granqvist csapatkapitány is úgy vélekedett a meccs előtt:
Nem szeretnénk asszisztálni az ünnepléshez. Fiatal és erős csapatunk van, magabiztosak vagyunk, nem szeretnénk az utolsó percre hagyni a döntést, nyerni jöttünk Budapestre.
A svédek tényleg komolyan vették
Jan Andersson is így gondolkodott, ezért mindkét fél soha sem látott összeállításban kezdte a mérkőzést. Inkább volt a B válogatottak meccse ez, mint az A-é, lévén a pár nappal ezelőtti éles vb-selejtezők kezdő játékosai alig, vagy egyáltalán nem kaptak helyet a kezdőkben.
Az északiak mást játszottak védekezésben és mást támadásban
Lássuk hát, hogyan nem adott sanszot a magyaroknak a megfiatalított, a vezér, Zlatan Ibrahimovic nélkül felálló feltörekvő svéd válogatott!
Amikor válogatottunk támadni próbált, egy nehezen átjátszható, rövid csapattal, 4-4-2-es felállással, négyesláncokkal találta magát szembe. Szó, mi szó, rendkívül jól és agresszíven szűkítették a teret a svédek.
Miután játékunk nem tartalmazott váratlan megoldásokat, az ellenfél számára az jól olvashatónak bizonyult, így alig tudtunk passzokkal támadást építeni. Ennek következtében Juhász Roland, – búcsú meccs ide, búcsú meccs oda -, folyamatosan ívelgette fel a labdát a támadó sorba (lásd a képen lent), ami csak csekély veszélyt jelentett az ellenfél védelmének.
A svédek támadásaik során azonban villámgyorsan átálltak 3-4-3-asrendszerre úgy, hogy a balhátvéd fedezetként rohamozott, Isaac Thelin pozíciós center lett, míg a másik ék és a balfedezet elmozgó rendszerű alsó éket játszott.
Ez a típusú játékszerkezet rombusz alakzatokat hoz létre és a svédek az úgynevezett rombusz játékkal (felpassz-visszapassz) próbáltak meg labdakihozatalkor a letámadó magyarok mögé kerülni.
Amíg Király pályán volt, nem akadt probléma
A mérkőzés elejétől kezdve ennek megfelelően nagy taktikai csata folyt a a pályán. A svédek eldugták a labdát, a magyarok zártan védekeztek és a labdaszerzés után próbáltunk veszélyes kontrákat vezetni. A 17. percig Lovrencsics Gergőnek három kapura lövési lehetősége is adódott.
A fentebb kifejtett zárt és jó értelemben vett agresszív svéd védekezés ellen az első felépített támadásunkat a 26. percben sikerült végigvezetni, amiből mindjárt gólhelyzete lett Németh Krisztiánnak.
Eztán azonban Király Gábor lement, és bár a helyére beálló Megyeri Balázs egyáltalán nem tehetett a gólról – a szétugró sorfal között talált utat a labda a hálóba -, ettől még tény, első labdaérintése az volt, amikor középkezdéshez kidobta a lasztit.
Ettől azonban a játék képe az első félidő hátralévő részében semmit sem változott.
Mi is egységesen jól szűkítettük a teret, azonban a svédek többször kipasszoltak minket. Védekezésünk egységességére jellemző, hogy a svéd csapatot kétszer is gólhelyzetben állítottuk meg a lescsapda segedelmével.
Hogy mennyire szűk a kapitány merítési lehetősége, azt remekül szemléltette középpályánk tengelye. Újra bebizonyosodott, a Nagy Ádám, Gera Zoltán kettős nem csak a Fradiban pótolhatatlan, hanem a válogatottban sincs megfelelő alternatíva hiányuk esetén. Különösen a Bologna légiósának hiánya szemet szúró. A válogatott mérkőzésein többnyire ő lép vissza, a két belső védőtől ő kéri és kapja a labdát, az ő sok mozgásos, dinamikus játéka határozza meg a labda megfelelő ütemű cirkulációját.
A kedden kezdő Elek Ákos teljesen más erényekkel rendelkező futballista, se Nagyhoz, se Gerához nem hasonlítható. A másik kezdőnk, Vida Máté tehetséges játékos, de még nem Nagy Ádám szintű. Lehet az, de ehhez többet kellene futnia.
A második félidő
A szünet után annyit változott a játék képe, hogy az első 10 percben sikerült a svédeket a kapujuk elé szorítani. Ebből a nyomásból ellenfelünk szép lassan kiszabadult, fokozatosan átvették a játék irányítását és elkezdték lekontrázni a magyar csapatot. Ezek egyike végül góllal zárult.
A magyar válogatottban Megyeri Balázs után Berecz Zsombor, Botka Endre, Hangya Szilveszter és Nagy Dominik is bemutatkozhatott és igazat kell adjunk szövetségi kapitányunknak, aki belátta a találkozó után:
Láttuk a különbséget a topcsapatok játékosai és a mieink között. Látjuk, hol tartunk, van még miben fejlődnünk.
A svéd kapitánynak szemmel láthatóan mélyebb a merítési lehetősége, mint a magyaré. A napnál is világosabban látszott, hogy a hazai bajnoki színvonal elég messze van, még a svéd B válogatott szintjétől is.
Ez volt a 12. idei találkozója Bernd Storck csapatának, amely remekül helyt állt az Európa-bajnokságon, és összességében három győzelem mellett öt döntetlennel és négy vereséggel zárta a 2016-os esztendőt.
A magyar válogatott 2017-ben első tétmérkőzését március 25-én játssza, amikor a világbajnoki selejtezősorozatban az Európa-bajnok portugálok vendége lesz.