Nagyvilág

Bebörtönzött és fenyegetett újságírók kaptak Nemzetközi Sajtószabadság-díjat

Egyiküket Törökországban ítélték el, az Erdogan-rezsim számára kényelmetlen információk nyilvánosságra hozataláért.

Négy újságírót tüntettek ki idén a Nemzetközi Sajtószabadság-díjjal, akiknek munkájuk miatt börtönbüntetéssel és más fenyegetésekkel kellett szembenézniük.

Az egyik kitüntetett Mahmoud Abou Zeid, egyiptomi szabadúszó fotós, aki 2013 óta börtönben van. Letartóztatták, miközben tudósított az egyiptomi biztonsági erők és az elűzött elnök, Mohamed Murszi hívei közti összecsapásról, amelynek során több száz ember halt meg.

Kitüntetést kapott az indiai Malini Subramaniam is, akit emberi jogsértésekről szóló beszámolói miatt vontak eljárás alá. A fenyegetések és zaklatások miatt másik államba kellett költöznie.

Megkapta a díjat Can Dundar is, a Cumhuriyet című török napilap főszerkesztője, akit májusban közel hat év börtönre ítéltek. Államtitkok nyilvánosságra hozatalával, kémkedéssel és terrorszervezet segítésével vádolták meg, azért, mert lapja nyilvánosságra hozta, hogyan csempész Törökország fegyvereket Szíriába.

A salvadori Oscar Martinez, akit szintén díjaztak, halálos fenyegetéseket kapott, miután a rendőrség által elkövetett törvénytelen gyilkosságokról tudósított.

A díjat odaítélő nemzetközi szervezet vezetője kiemelte, hogy ez a négy bátor újságíró személyes szabadságát és életét kockáztatta, hogy saját társadalmukat és a nemzetközi közvéleményt tudósítsa fontos eseményekről.

Burton Benjamin-emlékdíjjal jutalmazták a CNN közismert műsorvezetőjét, Christiane Amanpourt, aki újságírói tevékenységével és a háttérben végzett munkájával is kiállt az újságírók jogainak megvédése, és a sajtószabadság ügye mellett világszerte. (AP)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik