Tudomány

A dinoszauruszok hajnaláról árulkodik ez a lelet

Paleo Miguel / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Paleo Miguel / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Egy friss tanulmány alapján egy igen korai hüllőkövület segíthet megérteni a dinoszauruszok felemelkedésének történetét – írja a The Independent. A 237 millió éves, Brazíliában feltárt állat a Gondwanax paraisensis nevet kapta, az 1 méter hosszú és 6 kilogrammos faj példányai nagyjából akkorák lehettek, mint egy kisebb kutya.

Az állat a Silesauridae kihalt, vitatott besorolású csoportjába tartozott, egyes paleontológusok szerint ezen fajok valódi dinoszauruszok voltak, más kutatók viszont úgy vélik, a dínók előfutárai lehettek. Az új kövület árnyalhatja a képet, ezért rendkívül értékes.

A 252–201 millió évvel ezelőtti, triászkori kőzetrétegben feltárt Gondwanax paraisensis abban az időszakban élt, amikor megjelentek az első dinoszauruszok, emlősök, krokodilok, teknősök és békák. Pedro Lucas Porcela Aurelio orvos 2014-ben találta meg a leletet Rio Grande do Sul államában, Paraiso do Sul városában, a fosszíliát pedig 2021-ben egy helyi egyetemnek adományozta.

Ezzel kezdődött meg a vizsgálata, amelyet Rodrigo Temp Müller, az Universidade Federal de Santa Maria munkatársa végzett. A szakértő szerint a lelet legfontosabb tulajdonsága a kora.

Mivel ennyire régi, támpontokat ad arra vonatkozóan, hogyan jöttek létre a dinoszauruszok

– nyilatkozta.

Az állat tudományos nevének első tagja azt jelenti, Gondwana ura, ami a Pangea szuperkontinens déli régiójában lévő Gondwanára utal. A paraisensis ezzel szemben Paraiso do Sul városa előtt tiszteleg.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik