Nemrégiben egy az amerikai Tulane Egyetem, a mexikói Instituto Nacional de Antropología e Historia és a Houstoni Egyetem régészeiből álló kutatócsoport LiDAR térképészeti technológiával elemezte korábbi kutatások adatait, mely során a mexikói erdők szén-dioxid-szintjét követték nyomon.
Az adatok elemzése során egy olyan területet tártak fel a Yucatán-félsziget déli Campeche államában, ahol 6674 korábban ismeretlen maja építményre bukkantak – köztük a Chichén Itzá és Tikal városok piramisaihoz hasonló struktúrákkal. A tanulmány révén emellett különböző falvakra és egy városra is rábukkantak – írja a Heritage Daily.
A maja az egyik legdominánsabb civilizáció volt Mezoamerikában, fennállásuk során számos várost és azóta is álló kőépületet húztak fel a mai Mexikó, Honduras, Guatemala és El Salvador területén.
Luke Auld-Thomas, az Antiquity folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője szerint sokáig csupán néhány száz négyzetkilométeren tudták feltárni a maja civilizáció nyomait, ám a szárazföldi kutatás helyett a térképek lézeres szkennelésének alkalmazásával új kapuk nyíltak ki számukra.
A kutatás során jó néhány anomáliára felfigyeltek a térképen: piramisokra, házakra és különböző maja struktúrákra találtak. A kutatók egy egész városra is felfigyeltek, amelyet Valerianának neveztek el, egy közeli, édesvízi tengeröböl után.
A piramisokkal tarkított nagyvárost közvetlenül a környék egyetlen autópályája melletti hegygerincen azonosították, egy olyan város közelében, ahol az emberek évek óta aktívan tanyáznak a romok között, teszi hozzá a SkyNews.