Ahogy a 24.hu beszámolt róla, tragédiával végződött a Titan búvárhajó merülése a Titanic roncsaihoz, ez azonban egyesek számára cseppet sem volt meglepő. Mint kiderült, a mélytengeri utat szervező cég, az OceanGate tengeri műveletekért felelős igazgatója már évekkel ezelőtt figyelmeztette a vállalatot, hogy baj lehet a merülésekből. James Cameron, aki több mint 30 alkalommal járt az óceán mélyén, pedig arról beszélt, hogy a Titanic roncsa a világ egyik legkönyörtelenebb helye.
De mégis mi teszi ennyire veszélyessé a mélytengeri utazást? Ezt a kérdést válaszolja meg a BBC cikke.
Vaksötét
Először is, az óceán mélye rendkívül sötét, ugyanis a napfény 1000 méternél tovább nem jut le a vízben.
A sötétség miatt a látótávolság roppant kicsi, ezért nagy kihívást jelent a jármű irányítása, különösen az akadályok kikerülése. Mindemellett a tájékozódás sem egyszerű a korlátozott látási viszonyok mellett, így eltévedni is könnyű.
Veszedelmes mélytenger
A sötétségnél azonban sokkal nagyobb problémát jelent a hatalmas nyomás: 3800 méteres mélységben, ahol a Titanic maradványai fekszenek, nagyjából 40 megapascal nyomást kell kibírnia egy búvárhajónak, ami 390-szer több, mint a felszínen.
Mindezek mellett a tengeráramlatok is elsodorhatják a víz alatti járműveket, bár a szakértők szerint a Titanic közelében nincsenek olyan erős tengeráramlatok, amelyek veszélyt jelenthetnének a búvárhajókra.
Maga a hajóroncs viszont kifejezetten veszedelmes lehet. A Titanic maradványai már több mint 100 éve fekszenek a tengerfenéken, ez idő alatt pedig nagyon megromlott az állapotuk. A szakértők szerint a hajóroncs szétesőben van, bármikor válhatnak le belőle kisebb-nagyobb darabok, amelyek a búvárhajóknak ütközve súlyos károkat tehetnek a járművekben.