Nem meglepő, hogy a világ leggyorsabb halának tartott lény tanulmányozása óriási kihívást jelent a kutatóknak, hiszen nem tudnak vele lépést tartani. Éppen ezért nagyon keveset tudunk arról, miként vadásznak az amerikai vitorláskardoshalak (Istiophorus platypterus) – írja az IFLScience.
Azt már sikerült dokumentálni, ahogy csoportosan terelik a prédahalakat a tengerfelszín felé, hogy lecsaphassanak rájuk, de ez ritkán fordul elő. Ezek az állatok jellemzően magányos ragadozók és többnyire egyedül vadásznak, csakhogy ideáig senki sem tudta hogyan.
Bár a felvételen nem látszik, hogy sikerül-e elkapnia a prédát, a szakértők szerint jól látható, amint a vitorláskardoshal megrázza a fejét, amely általában nyeléskor történik, tehát feltételezhetően sikeres volt a vadászat.
Bár az amerikai vitorláskardoshalak közel 30 kilométer per órás sebességet is képesek elérni, ez a példány alig több mint 11 kilométer per órával úszott. A kutatók úgy vélik, azért „fogta vissza magát” az állat, hogy jobban tudjon manőverezni.
Az egyedülálló felvétel mellett a tudósoknak sikerült 24 órán keresztül megfigyelnie az egyed szokásait, életműködéseit. A szakértők szerint ez a kutatás lehet a kiindulópontja ezen rejtélyes ragadozók megértésének.