Santa Claus, Joulupukki, Mikulás vagy Télapó, Père Noël, Father Christmas, Weihnachtsmann, esetleg Gyed Maróz. Sok országban a karácsonyi ünnepkör elengedhetetlen szereplője az ajándékozó, nagyapószerű figura, aki sok helyen egyenesen a Jézuska helyett érkezik karácsony estéjén.
A Mikulás alakjával korábban részletesen foglalkoztunk. Tavalyi cikkünkből kiderül, hogy karakterének formálódásában nemcsak Szent Miklós személyének, hanem a pogány hagyományoknak, egy karikaturistának és a kereskedelemnek is komoly szerepe volt.
A „vegyes származás” ellenére megkérdőjelezhetetlen, hogy Szent Miklós, Myra 4. századi püspöke alapvető fontosságú volt a Mikulás megszületésében. Adódik a kérdés: ha az ihletet adó szent a mai törökországi Demre régiójában élt, akkor miért kötjük napjainkban a Mikulást előszeretettel az Északi-sarkhoz? Cikkünkben erre igyekszünk választ adni.
Egy rajznak köszönhetjük
Az ember hajlamos azt hinni, hogy hagyományaink mindig is adottak voltak, holott egy-egy nép szokásai folyamatosan alakulnak, fejlődnek. Ahogy napjainkban Magyarországon is egyre terjed a Valentin-nap és a halloween megünneplése, úgy vették át eleink például a karácsonyfa állításának ötletét.
Az évszázadok alatt bizony a Mikulás is sokat alakult. Mai, hazánkban is jól ismert alakja az 1800-as évek végén, az Egyesült Államokban született meg, innen indult világkörüli hódító útjára. Az ősz, szakállas, pirospozsgás, vörösbe öltözött apó népszerűségéért az olyan vállalatok is sokat tettek, mint a Coca-Cola.
A karakter formálódása szempontjában érdemes kiemelni a már fentebb említett karikaturistát, a német-amerikai Thomas Nastot, aki 1863 és 1886 között 33 karácsonyi rajzot nyújtott be a Harper’s Weekly magazinnak.
Nast választása nem volt előzmény nélküli, az 1840-es és 1850-es években sok európai és amerikai fantáziáját mozgatták meg azok az expedíciók, amelyek a többnyire feltérképezetlen sarkvidéken zajlottak. A régió, és különösen az Északi-sark – amelyet 1909-ig nem ért el ember – motívuma a korabeli hírektől az irodalmon át a képzőművészetig sok helyen megjelent.
Ekkora ráadásul már elterjedt az amerikai popkultúrában, hogy a Mikulás szánját rénszarvasok húzzák, amelyek épp honosak az Északi-sarkvidéken. Az északi eredet mellett szólhatott az is, hogy ott állandóan fellelhető az ünnepi időszak egyik fontos szimbóluma, a hó.
Mára a sarkvidéki Mikulás gondolata számos országban elterjedt. Hazánkban leginkább az angolszász filmek és sorozatok, illetve a finn télapó, a Lappföldön élő Joulupukki révén találkozhatunk az elképzeléssel.
Kiemelt képünkön Thomas Nast egy 1963-ban készült Mikulás ábrázolása.