Azt már régóta lehet tudni, hogy a menopauza komoly hatást gyakorolhat a nők csontjaira. Egy új tanulmány szerint azonban a gyermekvállalás is tartósan megváltoztathatja ezek felépítését – írja az Independent.
A PLOS ONE szaklapban megjelent eredményt egy amerikai antropológus kutatócsoport érte el, amely megállapította, a szülésen étesett nőknek alacsonyabb a kalcium- és foszforszintjük, mint azoknak, akik nem szaporodtak. Emellett csontjaikban, a szoptatás következtében jelentős mértékű magnéziumcsökkenés is bekövetkezett. Dr. Shara Bailey, a New York-i Egyetem antropológusa, a tanulmány társszerzője elmondta:
Az eredmények összegyűjtéséhez a kutatók a férfiak és nők combjában lévő lamellás csont növekedési ütemét vizsgálták. Ez a felnőtt csontvázak fő csonttípusa, és ideális az ilyen típusú vizsgálatokhoz, mivel fejlődik, és biológiai nyomokat hagy maga után ezekről a változásokról.
A csontok tanulmányozásához a kutatók elektronmikroszkópiával és energiadiszperzív röntgenspektroszkópiával vizsgálták a csontokból vett szövetminták kémiai összetételét. Ez a módszer lehetővé tette a tudósok számára, hogy kidolgozzák a kalcium, a foszfor, az oxigén, a magnézium és a nátrium szintjének változásait.