Kedden írtunk arról, hogy a következő bő egy hét során két hullámban tér vissza a hőség, a csúcspontnak ígérkező napon akár 40 fok körüli hőmérsékleteket is mérhetünk. Az első hullám kedden kezdődött, az intenzív felmelegedés hatására ma, csütörtökön 31-36 Celsius-fokos maximum értékek lesznek.
Eső mutatóba
Péntek hajnalban azonban nyugat felől hidegfront éri el hazánkat, ami néhány fokkal csökkenti a forróságot, és némi esőt is hoz, elsősorban a keleti tájakra:
A növények ettől nem fognak fellélegezni, a Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében várható 1-3 milliméternyi eső
– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa. Hozzáteszi: ez a mennyiség legfeljebb vizuális „élményként” szolgál, a földre hulló cseppek látványa alapján átélhetjük az eső illúzióját, a szárazságot viszont nem enyhíti.
Az Alpokalján is várható nagyjából egy milliméter, szombat hajnalban pedig Somogyban és Baranya déli részén valószínű csapadék, de itt is mindössze 1-4 mm. Délkeleten viszont nemcsak az esőt kell nélkülözni, de a hőség is kitart, Csongrádban és Békésben pénteken 35-36 fok valószínű.
Szárít a levegő
A gyenge hidegfront nyomában hétvégére pár fokos enyhülés érkezik, vasárnap már „csak” 26-30 fokos maximumokat mérhetünk – egyébként ez az érték felel meg az átlagnak július közepén. Nagyjából három napnyi átlag után aztán a jövő hét elején aztán ismét jól befűt az időjárás,
Ennél távolabbra nehéz előre jelezni, az Agronaptár.hu hosszabb távú előrejelzése szerint 23-24. környékén ismét mérsékelt lehűlés tanúi lehetünk. Ne gondoljunk sokra, nagyjából 5 Celsius-fokról van szó, a 35-40 fok 30-35-re megy vissza.
A fölénk érkező légtömeg nagyon száraz, ami jó hír a közérzetünk szempontjából, de rossz a növényzetnek. A nedvesség mindig a szárazabb közeg felé mozdul, vagyis a „csontszáraz” levegő még több nedvességet von el a növényzettől – gázcserenyílásaik bezárásával tudnak ellene védekezni, de kondíciójuk ezzel még tovább romlik. Az emberi testről viszont aktívan párolog az izzadtság, így sokkal hatékonyabban hűt, mint párás meleg időben.