Szakértők egy csoportja újabb koronavírusra bukkant denevérekben – írja az IFLScience. A vírus közeli rokonságban áll a pandémiát előidéző SARS-CoV-2-vel. A felfedezés újabb bizonyíték arra, hogy a világjárványt okozó koronavírust nem egy laboratóriumban hozták létre, hanem természetes úton fejlődött ki a denevérekben.
A szakértők a dél-kínai Jünnan tartományban élő denevérektől 2019-ben begyűjtött mintákban mutatták ki a RmYN02 nevű új vírust. A genetikai analízis alapján a RmYN02 93,9 százalékig megegyezik a SARS-CoV-2-vel. A most bemutatott vírus különös aminosav-betoldásokat tartalmaz a fehérjetüskéje S1 és S2 jelű alegységein. Ez a jellegzetesség a SARS-CoV-2-nél is megfigyelhető.
Vejfeng Si, a Santungi Orvostudományi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a tény, hogy a betoldások az RmYN02-nél, a természetben is kialakultnak, a laboratóriumi eredet újabb cáfolata.
Valójában nem a most felfedezett koronavírus a SARS-CoV-2 legközelebbi ismert rokona – ez a 2013-ban azonosított RaTG13, amelynek genomja 96,1 százalékban megegyezik a veszélyes kórokozóével. Bár a RmYN02-vel kapcsolatban még sok a kérdőjel, a szakértők szerint nem rendelkezik azzal a receptorral, amely lehetővé tenné az emberi sejtek megfertőzését. A hasonló vírusok felfedezése rendkívül fontos, hiszen segíthetnek jobban megérteni, hogy miként terjedhet egy kórokozó az állatokról emberre.