Az Amazonas-medencében két szezon különböztethető meg, az esős, illetve a száraz évszak. Az elnevezés megtévesztő lehet, hiszen a jellemzően júliustól októberig tartó száraz évszak alatt is előfordulnak rendkívül csapadékos napok. A kevesebb eső miatt ugyanakkor ezen periódus alatt csökken a térség lángokkal szembeni ellenálló-képessége.
Amazóniában a mezőgazdasági területek kialakításához gyakran szándékosan keltenek tüzeket, a régióban pedig egyre több fát vágnak ki, ami sebezhetőbbé teszi az esőerdőt. Sőt az adatok alapján az utóbbi időkben jelentősen csökkent az Amazonas-medence feletti légkör páratartalma is, ez szintén az ember hatásának tudható be.
Átmeneti megoldás
Az amazóniai tűzvészek augusztusban érték el csúcsukat, ekkor 30 901 tüzet regisztráltak. Ez majdnem háromszorosa a 2018. augusztusi számnak. Jair Bolsonaro elnök utasítására augusztusban vezettek be 60 napos tűzgyújtási tilalmat, ez, illetve a nagy erőkkel végzett oltás végül meghozta eredményét: szeptemberre jelentősen zsugorodtak a lángok által érintett területek.
Szeptemberben már kevesebb tüzet regisztráltak, mint a tavalyi év azonos időszakában, sőt októberre, az eső megérkezésével a 2018. októberi adatokhoz képest már elenyésző volt a tűzesetek száma.
Amazónia továbbra is sebezhető, és ebben hatalmas szerepe van az erdőirtásnak. A műholdas felvételek alapján egyre gyorsabb ütemben zajlik a fakivágás a régióban, ha ez így folytatódik tovább, a 2019 augusztusában tapasztalt tűzvészek még gyakoribbak lesznek. Az Amazonas-medencétől délre húzódó, biodiverzitásában kimagasló szavannai területen, Cerradóban ráadásul még mindig szokatlanul sok a tűz. Az emberi tényező jelentősége itt is komoly.
Az augusztusi tüzek megmutatták, hogy mire is lehet számítani a jövőben, ha az esőerdő pusztulását nem sikerül jelentősen lassítani. Bár az átmeneti intézkedésekkel Brazíliában sikerült orvosolni a helyzetet, hosszabb távú megoldást kell találni. Már csak azért is, mert bár Amazónia talán nem a Föld tüdeje, mégis globális szinten is fontos szerepet tölt be.
Kiemelt fotó: AFP / GUSTAVO BASSO / NURPHOTO