Tudomány

Szellemgalaxis bukkant fel a Tejút peremén

Az Antlia 2 (vagy Ant 2) törpegalaxis a Tejútrendszer köde mögött bujkál, de kis sűrűsége is hozzájárul, hogyeddig nem vették észre. Most az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája szúrta ki.

Az Antlia 2 tehát egy törpegalaxis. Amikor az univerzum kezdeti szakaszában a szerkezetek elkezdtek kibontakozni, a törpegalaxisok voltak az első formálódó galaxisok, így legtöbb csillaguk öreg, kis tömegű és fémekben szegény. A többi ismert törpegalaxishoz képest azonban az Ant 2 óriási:

olyan nagy, mint a Nagy Magellán-felhő, vagy az egész Tejútrendszer egyharmada.

Szellemgalaxis

Még szokatlanabbá teszi halvány fénye, ami érdekes ellentmondást takar, miszerint vagy túl nagy a fényéhez képest vagy túl halvány a méretéhez képest.

Ez egy szellemgalaxis. Az ilyen nagy kiterjedésű objektumokat, mint az Ant 2, egyszerűen nem láttuk korábban. A felfedezés csak a Gaia adatainak minősége révén volt lehetséges

– mondta Gabriel Torrealba, a kutatás eredményeit bemutató tanulmány társszerzője.

Hatalmasnak született

Egy tajvani, brit, amerikai, ausztrál és német csillagászokból álló nemzetközi csoport vizsgálta át a Gaia adatait, így bukkantak a különleges galaxisra. Az eredményekről a kutatásban résztvevő Cambridge-i Egyetem holnapján számolt be. A szakértők megállapították, hogy az Ant 2 sohasem kerül túl közel a Tejútrendszerhez, mindig legalább 40 kiloparszek, vagyis 130 ezer fényévnyi távolságra van. Sikerült megállapítani a galaxis tömegét is, amely jóval kisebb volt, mint amekkorára egy ekkora objektum esetében számítottak.

A legegyszerűbb magyarázat az Ant 2 kis tömegére az, hogy szétszedi a Tejútrendszer árapálycsóvája. Nincs azonban magyarázat a galaxis méretére. Normál esetben, amikor a galaxisok tömeget veszítenek a csóva hatására, zsugorodnak, nem növekednek

– fejtette ki Sergey Koposov, a Carnegie Mellon Egyetem kutatója.

Ez viszont azt jelentheti, hogy az Ant 2 hatalmasnak született. A kutatócsoport most azt próbálja kideríteni, milyen folyamat idézte elő ezt a nagy kiterjedést.

Illusztráció: LUIS ACOSTA / AFP

Ajánlott videó

Olvasói sztorik