Alekszandr Zseleznyakov, a Ciolkovszkij Űrhajózási Akadémia egyik tagja szerint a sérülést nem csinálhattál a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), nem olyan egyszerű megfúrni egy űrhajót a súlytalanság állapotában.
Miért tennének ilyet az űrhajósok? Nem akarom azt mondani, hogy sületlenség, de nem igazán van köze a logikához. Az alapján, amit a felvételeken láttam, ezt a Földön csinálhatták, mert a rés olyan helyen található, amelyet még a világűrben sem könnyű megközelíteni és megfúrni
– mondta a rakétamérnök a kérdésre: lehetséges-e, hogy valaki az ISS személyzetéből okozta a rést.
Eltüntethették a nyomokat
A kazahsztáni Bajkonur űrközpontban ellenőrzik az űrhajó hermetikusságát, tervezői ellenőrzésen megy keresztül, de a legvalószínűbb, hogy a rés a gyártás során keletkezett. Ha repedés keletkezett, és azt beragasztották, akkor hogyan is bukkanhattak volna rá? A levegő nem áramlik a hermetikussági tesztek során, a ragasztó elég tartós volt hozzá, a rés nem olyan nagy, így a terhelést is jól viselte, az elektronika sem mutat ki semmit.
Az akadémikus szerint valószínűleg az illető rossz helyen fúrta meg, majd betoldotta, és vagy senkinek sem mondta el vagy azok, akik tudtak róla, szintén hallgattak.
Apró rés
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivatal vezérigazgatója hétfőn közölte, hogy az addigi feltételezésekkel szemben nem mikrometeorit, hanem fúrófejjel okozott belső sérülés miatt keletkezett a hajszálrepedés, majd lépett fel levegőszivárgás a Szojuz MSZ-09 űrhajón.
A részletek ismertetésekor Rogozin egyebek között azt mondta, ez egyszerűen egy szakember által elkövetett műszaki hiba, a felületen egy megcsúszott fúrófej nyoma látható, és nem zárta ki a szándékos károkozást sem.
A mintegy 2 milliméteres hajszálrepedés szerda éjjel keletkezett. Az űrhajósoknak péntekre sikerült helyreállítaniuk a légnyomás normális szintjét a Nemzetközi Űrállomáson, amelyre rá volt csatlakoztatva az orosz modul. Az űrkutatási hivatal a múlt héten még abból a feltételezésből indult ki, hogy Szojuz MSZ-09 személyszállító űrhajó falán keletkezett parányi repedést feltehetően egy mikrometeorit becsapódása idézte elő – emlékeztet az MTI.
Illusztráció: WALTER B. MYERS / LEEMAGE