Május utolsó vasárnapja Magyarországon gyermeknap, a gyerekek ünnepe: kis ajándék, sok játék, számos program országszerte. Az egész Törökországban kezdődött az I. világháború után, 1920. április 23-án. Ezen a napon ült össze a Nagy Török Nemzetgyűlés, amely az Oszmán Birodalom romjain a modern török államot volt hivatott létrehozni. Ennek élharcosa és megteremtője, Musztafa Kemál Atatürk a „törökök atyja” ajánlotta e napot a jövő generációjának, vagyis a gyerekeknek.
Öt évvel később Genfben gyermekjóléti konferenciát szerveztek, ahol a török példát alapul véve javaslatot tettek a gyermeknap megünneplésére, napjául pedig június 2-t választották, Magyarországon 1931-ben tartották először.
Akiknek gyerekként pokol az élete
Ideális esetben nyilván minden nap gyermeknap a kicsik életében, ám az ünnep egyben a negatívumokkal való szembenézésre is lehetőséget nyújt. Ha már jó szokásunk szerint általában kényelmesen elsétálunk minden baj mellett, ami a szomszédnál messzebb ütötte fel a fejét… Az Unicef Magyarországhoz fordultunk segítségért: milyen problémákkal kell ma szembenéznie a világ gyermekeinek?
A szervezet munkatársai hosszú listát állítottak össze a 24.hu megkeresésére, ami elsőre megdöbbentő, jobban belegondolva pedig szívszorító.
A „hagyomány” tízmilliók elpusztításáért felelős szovjet diktátornak, Sztálinnak tulajdonítja a mondatot: „Egy ember halála tragédia, milliók halála statisztika”. Teljesen jogos abból a szempontból, hogy az emberi agy képtelen bármiből is egy-két tucatnál nagyobb mennyiséget felfogni, maga elé képzelni. Mekkora tömeget alkot egymillió ember? És tíz- vagy százmillió? Mit jelent 500 millió és 1,5 milliárd gyerek?
Erőszak, járványok, szegénység
Szegénység, háborúk, természeti csapások és igen, a „felnőttek” miatt. Ezek az élmények hosszú távon kihatnak a gyermekek fizikai és mentális egészségére – rontják tanulási és beilleszkedési képességeiket, és megnehezítik a felnőtté válás folyamatát. Ha nem akarunk köteteket megtölteni, tényleg csak a teljesség igénye nélkül sorolhatjuk:
- Több mint 500 millió gyermek él veszélyben a világon a fejlődő országokban, fegyveres konfliktusokban érintett vagy természeti katasztrófa sújtotta területeken.
- Naponta 7000 újszülött hal meg úgy, hogy egyszerű és elérhető módszerekkel több mint 80 százalékuk megmenthető lenne.
- A nem megfelelő ivóvíz percenként három gyermek haláláért felelős.
Közel 300 millió 2-4 éves gyereket bántalmaznak rendszeresen fizikailag a nevelőik. - Minden negyedik 5 év alatti kisgyerek olyan anyával él, aki családon belüli erőszak áldozata.
- A világon 15 millió kamaszlányt ér szexuális erőszak, de csak 1 százalék kér hivatalos segítséget.
- Közel 400 gyermek hal meg naponta kanyaróban, amit védőoltással meg lehetne előzni.
- Naponta több mint 700 gyerek hal meg a szennyezett víz és a rossz higiéniai körülmények okozta betegségekben.
- 123 millió írástudatlan fiatal lány és fiú él a világon.
- 58 millió gyermek marad ki az alapfokú oktatásból.
- Az 5 éven aluli gyermekek 43 százaléka nem kapja meg a számára szükséges élelmet, védelmet és ösztönzést.
- A lányok 11 százalékát 15 éves koruk előtt férjhez adják, megsértve ezzel az egészséghez, oktatáshoz és védelemhez való jogaikat.
- 168 millió gyermekmunkás van ma a világon.
Aznap meghal, ahogy megszületik
A lista mondhatni végtelen, az okok és a legfőbb problémák régiónként eltérőek. Ami mindenhol egyaránt megmagyarázhatatlan és az emberiség közössége szempontjából védhetetlen, az a gyermekhalál.
Amint már említettük, az Unicef legfrissebb jelentése szerint naponta megközelítőleg 17 ezer gyermek veszti életét ötéves kora előtt, amelyek megelőzhetőek lennének. Nem kell nagy dolgokra gondolni, sőt: olyan alapvető „szolgáltatásokról” van szó, amely a világ boldogabbik felében az emberek magától értetődőnek tartanak: védőoltások, gyógyszerek, megfelelő táplálkozás, tiszta ivóvíz, a fertőzések megelőzése… Segíthetünk ezen, íme a bizonyíték.
Az öt éven aluli gyerekek között a tüdőgyulladás és a hasmenés a legfőbb halálok, naponta közel 5000 gyermek veszti életét miattuk.
A végére illenék valami pozitívumot említeni, és van is: látszik a fejlődés, ami a statisztikákat illeti a gyermekek helyzete összességében egyre jobb, és továbbra is bárki segíthet. De ebben az esetben a jelent nem menti, hogy a múltban rosszabb volt. Amíg a világ népességének körülbelül harmada napi 1,9 amerikai dollárból tengeti az életét, és amíg világunkban több embernek van mobiltelefonja, mint WC-je, addig bőven lesz tennivaló.
Kiemelt kép: Fülöp-szigeteki gyerekek játszanak a főváros, Manila egyik szegénynegyedében 2018. május 3-án, az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB) igazgatótanácsa 51. alkalommal rendezett éves ülése idején. A 67 országban jelen levő, manilai székhelyű pénzintézet elsődleges működési területe Ázsia és a csendes-óceáni térség, ahol a gazdasági fejlődést kölcsönök útján segíti. Fotó: MTI/EPA/Francis R. Malasig