Egy nemzetközi csillagászcsoportnak sikerült megpillantania a születőben lévő “gigacsillagot”. Ez a Napénál több mint ötszázszoros tömegével a legnagyobb csillagembrió, amelyet valaha megfigyeltek a Tejútrendszerben – olvasható az Európai Déli Obszervatórium (ESO) közlése a welt.de internetes oldalon.
A protocsillag a születőben lévő csillag kialakulási fázisa. A csillagok óriási por- és gázfelhőkben születnek meg, ahol gravitációs összehúzódások hatására a felhő belsejében megnő a nyomás és a hőmérséklet. Ha a nyomás és hőmérséklet elegendően megemelkedik, beindul a magfúzió és kialakul az “első mag”. Egy Nap-tömegű csillag mintegy 100 000 év alatt alakul ki.
Tízezerből csak egy csillag ilyen hatalmas
Az egyelőre névtelen csillagembrió a Földtől tizenegyezer fényév távolságra, a Spitzer nevű gáz- és porfelhőben fejlődik.
A kutatók feltételezése szerint a felhőkomplexum összeomlásával egy rendkívül fényes, a Nap tömegének százszorosával bíró csillag születik majd. Az ilyen csillagok igen ritkák: a tudósok szerint tízezerből egy csillag ér el ekkora tömeget a Tejútrendszerben.
Az ilyen csillagok nemcsak nagyon ritkák, de születésük extrém sebességgel játszódik le, “gyermekkoruk” rövid. Ezért különleges eredmény egy ennyire nagy tömegű objektum észlelése fejlődése korai stádiumában – hangsúlyozta Gary Fuller, a Manchesteri Egyetem kutatója.