A Párizsban tartott nemzetközi Alzheimer-konferencián ismertetett tanulmányok a betegségnek az emlékezetvesztés előtti állapotában való szélesebb körű felismerésére irányultak, amikor a gyógyszeres kezelésnek nagyobbak lehetnek az esélyei.
“Nem hiszem, hogy addig várhatunk, amíg az embereknél kifejlődik az Alzheimer-kór, vagy a betegség középső szakaszába ér, előbb kell cselekednünk” – hangsúlyozta William Klunk, a Pittsburgi Egyetem orvosi kara Alzheimer-kutató központjának munkatársa.
Rendszerint agyi CT-t vagy gerincfolyadék-vizsgálatot alkalmaznak az Alzheimer-kórral kapcsolatos változások megállapítására. Ezek a vizsgálatok költségesek, széles körben való alkalmazásuk nem praktikus, rutinvizsgálatként egyiket sem végzik. A kutatók így olyan módszereket keresnek, amelyek révén bebizonyítható a betegség megléte a tünetek megjelenése előtt.
Suzan Stark, a St. Louis-i Washington Egyetem tudósa azt kutatta, hogy vajon a gyakori esés nem lehet-e az Alzheimer-kór egyik korai tünete. Csapata 125 embert vizsgált meg, akik átesetek az agyi CT-n és a gerincfolyadék-vizsgálaton.
Minden résztvevő naplót vezetett arról, hogy egy nyolchónapos időszak alatt hányszor esett el. A kutatók azt találták, hogy azok, akiknek a CT-je alapján megállapítható volt az Alzheimer-kór előtti állapot, kétszer gyakrabban estek el, mint azok, akiknél nem mutatott ki elváltozást a vizsgálat.
“Ez az első olyan vizsgálat, amely az eséseket vizsgálja az Alzheimer-kór klinikai felismerése előtti állapotban” – mondta Stark. “Arra következtethetünk belőle, hogy a gyakoribb esési arány előfordulhat a betegség kialakulásának igen korai szakaszában”.
Egy másik tanulmányban Shaun Frost, az ausztráliai nemzeti kutatási intézet, a Nemzetközösségi Tudományos és Ipari Kutató Szervezet kutatója azt vizsgálta, vajon az agyműködéssel szoros összefüggésben álló recehártya vagy más néven retina elváltozásai révén diagnosztizálható-e korai stádiumában az Alzheimer-kór.
Frost és munkatársai megállapították, hogy az Alzheimer-kór korai tüneteit mutató pácienseknél egyes véredények szélessége jelentősen különbözött az egészséges emberekétől.
Mégha nincs is olyan kezelés, amellyel meg lehetne állítani vagy késleltetni a betegséget, tudósok szerint az Alzheimer-kórnak a tünetek megjelenése előtti felismerése fontos lesz, amikor rendelkezésre állnak majd a gyógyszerek.