A Luna–1 űrszondát 66 éve, 1959. január 2-án bocsátották fel a Szovjetunióban, a bajkonuri űrrepülőtérről. Ez volt az első ember készítette tárgy, amely elérte a második kozmikus sebességet és végleg elhagyta a Föld körzetét – írja a Múlt-kor.
Az eszközt egy Luna 8K72 típusú, háromfokozatú hordozórakétával lőtték fel, feladata az volt, hogy megközelítse a Holdat és műszereivel vizsgálja a kozmikus sugárzást, a napszelet, a mikrometeoritokat, az interplanetáris anyagot, valamint a Hold mágneses terét.
A Luna–1 január 3-án 113 ezer kilométerre a Földtől egy patron segítségével nátriumfelhőt bocsátott ki a röppálya vizuális mérésének segítésére. Az így keletkezett gázfelhőt 3 percen keresztül lehetett megfigyelni, különösen jól látszott az Indiai-óceán térségéből és jó lehetőséget nyújtott a csillagászoknak az űreszköz nyomon követésére.
A felbocsátás után 34 órával, január 4-én az űreszköz megközelítette a Holdat és mintegy 6 ezer kilométernyire elrepült mellette.
A kapcsolatot a Luna–1-gyel 62 órán keresztül, a Földtől 597 ezer kilométerig sikerült fenntartani, a kémiai akkumulátorok kimerülésével a kapcsolat január 5-én megszűnt.
A Luna–1 töltöttrészecske-méréseiből derült ki, hogy a Föld külső sugárzási övezetének elhelyezkedése erősen függ a naptevékenység mértékétől és ennek hatására alakulnak a földi magnetoszféra külső részeiben uralkodó viszonyok is. Az eszköz információinak köszönhető az a felfedezés is, hogy a Holdnak nincs mágneses tere, így a napszél közvetlenül éri felszínét.
A szovjetek 1959 és 1976 között összesen 24 holdszondát indítottak útnak, közülük elsőként a Luna–2 érte el égi kísérőnk felszínét 1959. szeptember 13-án.