2019-ben óriási szenzáció volt, hogy az Eseményhorizont Teleszkóp (EHT) segítségével a tudósok bemutattak egy fekete lyukról készült felvételt. Ez azért is volt olyan nagy dolog, mert a fekete lyukakról közismert, hogy olyan erős gravitációval rendelkeznek, hogy még a fény sem képes kiszabadulni belőlük. Éppen ezért megfigyelni sem lehetséges, mi történik az eseményhorizont mögött.
A virtuális teleszkóp olyan állomások által rögzített adatokból állítja össze a képet, amelyek a Föld különböző részein vannak elhelyezve. Az eredmény olyan, mintha egy bolygóméretű teleszkópba néznének bele a tudósok. Elsőként az M87 nevű galaxis közepén található, szupermasszív fekete lyukról készültek képek, 2022-ben a Tejútrendszer közepén található Sagittarius A*-ról is készült egy hasonló.
Bár ez a teljesítmény már önmagában is lenyűgöző, hamarosan újabb történelmi képeket láthatunk: a szakemberek azon dolgoznak, hogy az Eseményhorizont Teleszkóp a jövőben 50 százalékkal élesebb képeket készítsen – írja az Interesting Engineering. A beszámoló szerint az EHT-nek már sikerült a távoli galaxisokból származó fényt a 345 GHz-es frekvencián érzékelnie, ami 0,87 mm-es hullámhossznak felel meg.
Alexander Raymond, az Astronomical Journal című, tudományos lapban megjelent publikáció szerzője szerint akkor lehet igazán érteni, hogy ez mit jelent, ha hozzávesszük, hogy az első kép, amit a fekete lyukról közöltek, 230 GHz-es frekvencián készült. A szakember úgy véli, az élesebb képek igazolhatnak sok korábbi feltevést a fekete lyukakkal kapcsolatban és talán olyasmit is meglátni majd rajtuk, amiről eddig nem volt tudomásuk. Egyelőre nem tudni, mikor jelenhet meg az első, élesebb kép egy fekete lyukról, teszi hozzá a hvg.