Hogwart’s Legacy
2023 első negyedében jelent meg, így sokan hajlamosak elfeledkezni róla, pedig a Varázsvilág univerzumban játszódó Hogwart’s Legacy igenis megérdemli, hogy az év legjobbjai között emlegessük. Habár tény, hogy a játék nem találta fel a spanyolviaszt, de végre kaptunk egy olyan Harry Potter nélküli Harry Potter-játékot, amire a rajongók már nagyon régen vágytak. Évtizedekkel járunk a könyvek eseményei előtt, és kissé koros diákként kerülünk be a Hogwarts (magyarul ugye Roxfort) falai közé, ahol gyorsan olyan dolgokba keveredünk, amikbe diákként nem kellene – de az élet már csak ilyen, ha a főhős egy különleges varázslótanonc.
A ránk váró történet érdekes, de ami ennél is fontosabb, hogy végre kapunk egy olyan világot, ami egyrészt nagyszerűen adja vissza a J. K. Rowling által megálmodott univerzumot, másrészt olyan mértékű szabadságot biztosít, amire a korábbi (a filmeken alapuló) Harry Potter-játékokban nem volt példa. A megvalósítás gyönyörű, a varázslatok használata szórakoztató, a harcok kellő mennyiségű kihívást tartogatnak, a felfedezhető terület hatalmas, és a sztori mellé rengeteg szabadon bevállalható tennivalót kapunk. Lehet, hogy a Hogwart’s Legacy csak egy tisztességes iparosmunka, de abból a legjobb fajta, és nagyon reméljük, hogy lesz folytatása.
Platformok: Windows, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X és S, Nintendo Switch
Baldur’s Gate III
A klasszikus, felsőnézetes, a Dungeons & Dragons asztali szerepjátékon alapuló Baldur’s Gate-széria a kilencvenes évek végén és a kétezres évek elején volt nagy szám, aztán az ilyen jellegű RPG-knek leáldozott, hogy a 2010-es évek második felében térjenek vissza. Ekkor kezdődött a Baldur’s Gate III fejlesztése is, amit 2019-ben jelentett be a Larian Studios. A projekt ráadásul a játékosközösség bevonásával készült, tehát a játék egy része már 2020-ban elérhetővé vált, és az alkotók a rajongók visszajelzései alapján csiszolták és fejlesztették a végleges változatát. A boltokba 2023 közepén került, először számítógépekre, majd ősszel megérkezett a PlayStation 5-ös változat, decemberben pedig az Xbox Series X és S verzió.
A végeredmény egy minden szempontból lenyűgöző program, ami nemcsak gyönyörű, de annyira jól fel van építve és ki van dolgozva, hogy egyszerre lehet kiváló szórakozás a széria és a klasszikus szerepjátékok rajongóinak, és még azoknak is, akik korábban még sosem próbálkoztak ezzel a műfajjal. A játék erényeinek ecsetelésére több ezek karakter sem lenne elég, érjük be most annyival, hogy ennél jobb szerepjáték jelenleg nincs a piacon, a Baldur’s Gate III kipróbálását kihagyni pedig igazi videójátékos bűn.
Platformok: Windows, MacOS, PlayStation 5, Xbox Series X és S
Alan Wake 2
Az Alan Wake, amit a maga idejében pszichológiai akcióthrillerként hirdettek, még 2010-ben jelent meg, és az első két Max Payne-játékot is fejlesztő Remedy Games műhelyéből gördült ki, kizárólag Xbox 360 konzolokra. A címszereplő író természetfeletti kalandjait végigkövető program gyönyörű volt, kultjáték vált belőle, de anyagilag megbukott, és a fejlesztők csak akkor kezdtek el pénzt keresni vele, mikor évekkel később elkészült a PC-s változat. Bár a játéknak lett egy masszív rajongóbázisa, azt sokáig senki nem gondolta volna, hogy valaha készül második rész. De csodák még vannak, és a Remedy Games az Epic Games kiadó támogatásával elkészítette az Alan Wake 2-t, ami az idei év egyik legkellemesebb meglepetése.
A sztori tíz évvel az eredeti játék után veszi fel a fonalat, behozva egy második főszereplőt Alan mellé, egy olyan sztorival, amihez hasonlót csak elvétve találni videójátékban. A folytatás egyszerre horror és szürreális utazás, olyan látvánnyal, hangulattal és csavaros megoldásokkal, hogy konkrétan ketté áll tőle az ember agya. De az Alan Wake 2 pont ettől lett zseniális, és a maga nemében kihagyhatatlan élmény – csak előtte érdemes pótolni a tíz évvel korábban megjelent első részt.
Platformok: Windows, PlayStation 5, Xbox Series X és S
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom
Idén azok sem panaszkodhattak, akiknek a Nintendo Switch a kedvenc (vagy egyetlen) konzol otthon. Ősszel megérkezett a Super Mario Bros. Wonder, de ennél is nagyobbat szólt a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, ami a szintén kiváló The Legend of Zelda: Breath of the Wild közvetlen folytatása. Utóbbi annyira igaz, hogy lényegében ugyanazt a világot kapjuk, mint a 2017-es epizódban, csak kibővítve, így ezúttal oda is el lehetett jutni (az égbe és a mélybe), ahová korábban az eszünkbe sem jutott volna.
A játékmenet alapjai semmit nem változtak az elődökhöz képest, viszont a rúnákat leváltották egészen új képességek (Ultrahand, Fuse, Ascend, Recall, Autobuild), amik lehetővé teszik, hogy a játékosok a kreativitásukat használva oldják meg a rájuk váró kihívásokat. A sztori, a felfedezés továbbra is remek a 2023-as Zeldában, de a játék savát és borsát az adja, hogy tényleg csak a képzelet szab határt a lehetőségeinknek, legyen szó akár fegyverek, akár az előrehaladásunkat segítő járművek vagy gépek megalkotásáról. Egészen döbbenetes, hogy a képességeket és a játék elemeit okosan használva mi minden hozható létre, és ha valaki már unja az egy kaptafára készülő nyílt világú akciójátékokat, annak a Tears of the Kingdom igazi felüdülés lesz.
Platformok: Nintendo Switch
Marvel’s Spider-Man 2
A 2018-as Marvel’s Spider-Man megjelenése után nem volt kérdéses, hogy a játék második részt kap, és az idén ősszel debütált Marvel’s Spider-Man 2 jó folytatás módjára szépen emelte a tétet az elődjéhez képest. Nemcsak a játékban bejárható terület mérete nőtt (Manhatten mellé megérkezett Brooklyn és Queens is), de immár két Pókember (Peter Parker és Miles Morales) irányítható, végső szupergonoszként pedig befutott Venom, a hálószövő szuperhős egyik legikonikusabb ellenfele.
A(z egyelőre) PlayStation 5 exkluzív program gyönyörűen néz ki, a harc lehengerlő, de a fejlesztő Insomniac Games ezúttal is azzal szakított nagyot, hogy remek történetet kanyarított a jól ismert karakterek mellé. A sztori nagyban merít a képregényekből, de mégsem lerágott csontot kapunk, hanem egy olyan ügyes, és valódi szívvel rendelkező adaptációt, aminek fényében az utóbbi évek összes Marvel-filmje csak kutyafuttában összedobott fércműnek tűnik. A Marvel’s Spider-Man 2 irányába hatalmasak voltak az elvárások, de a játék könnyedén megugrotta a lécet, és már tűkön ülve várjuk, hogy vajon mit tartogathat az elkerülhetetlen folytatás.
Platformok: PlayStation 5
Forza Motorsport
Az autós játékok szerelmeseit idén nem kényeztette el a játékipar, de azért így is akadt egy olyan versenyző, ami kielégítette a műfaj szerelmeseinek igényeit. Az idén ősszel debütált, sorszám nélküli, de valójában nyolcadik Forza Motorsport habár messze van egy valódi szimulátortól, azért jóval komolyabb program, mint az árkádosabb vonalat képviselő Forza Horizon-széria.
Itt a felhőtlen, teljesen szabad száguldozás helyett sokkal inkább az átlagemberek számára jobbára teljesen autócsodákon, a valósághoz közelítő vezetési élményen és a legendás pályákon van a hangsúly, továbbá szokás szerint azon, hogy amennyiben valakinek ehhez van kedve, akkor majdnem az utolsó csavarig elmerülhessen a verdák testre szabásában és ilyen-olyan tuningjában. A széria hagyományainak megfelelően a látvány csodás, már-már valósághű, emellé elképesztően sok jármű szerezhető meg a garázsunkba, és persze van kihívás bőven, akár offline, akár online játszunk. Az autók megszállottjainak ennél jobb játék biztos, hogy nem készült 2023-ban.
Platformok: Windows, Xbox Series X és S
Octopath Traveler II
Persze nem csupán a AAA-kategóriás játékok terén, de a „kisebb” alkotások között is akadtak idén gyöngyszemek, például az Octopath Traveler II. A 2018-as első rész a „HD-2D” látványvilággal és körökre osztott harcrendszerével parádésan idézte meg a SNES konzol klasszikus JRPG-it, ám a sivár történetmesélés és strukturált megközelítés miatt csak egy pofás próbálkozásként könyvelték el a műfaj rajongói. Az idén februárban érkezett folytatás nemcsak megugrotta az előd által támasztott alacsony elvárásokat, hanem jócskán túl is szárnyalta azokat: az eredeti játék ismétlődő pályatervezése, monoton narratív struktúrája itt már a múlté. A cél továbbra is az, hogy nyolc játszható karaktert toborozzunk, és kövessük az egyes, különálló cselekményszálaikat a végkifejletükig, miközben részt veszünk a körökre osztott csatákban és mellékküldetések oldunk meg. Bár van egyfajta epilógus, ami végül összeköti a különálló sztorikat, ám a nyolc történet ezen pontig teljesen önálló.
A különböző sztoriknak eltérő tétje van: a táncos sztárrá válástól kezdve, a családunk meggyilkolásának megbosszulásán át egészen egy összeesküvés felgöngyölítéséig. Ezúttal a cselekményszálak karakterenként nagyon eltérőek, és ha úgy döntünk, akkor egy maroknyi szereplő történetén előbb is keresztülrághatjuk magunkat, mielőtt beszerveznénk az egész bandát. A harcrendszer alapjai ugyan megmaradtak, de néhány újításnak (pl. az ellenfeleinknek már vannak kihasználható gyengeségei) hála jóval több taktikai lehetőséget kaptunk, így az összecsapások a közel 60 órás kaland fináléjáig változatosak maradtak.
Platformok: Windows, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X és S, Nintendo Switch
Ezúttal ráadásul olvasóink is szavazhatnak, hogy a hét játék közül melyik a legjobb: