Xiaomi Redmi Note 12
Listánk első tagja szolgáltatótól függetlenül 100 ezer forint alatt szerezhető be, tehát egy alsó-középkategóriás telefon, amitől nem szabad csodákat várni. A kedvező árcéduláért cserébe a teljesítmény frontján kell kompromisszumokat kötni, hiszen csak egy Snapdragon 685 lapkakészletet kapunk, 4 gigabájt memória és 128 gigabájt (bővíthető) háttértár társaságában. A mobiljátékok javáról itt le kell mondanunk, illetve figyelni kell arra is, hány alkalmazást futtatunk párhuzamosan, de ezt leszámítva egy, a hétköznapokban jól használható eszközt kapunk, amire már az Android 13 is elérhető.
Emellé jön a teljesen korrekt látványt biztosító, 120 Hz-es AMOLED kijelző 6,67 hüvelyken, megkapjuk az IP53 szabvány szerinti por- és cseppállóságot, illetve nem hiányzik az NFC sem, így a telefonon beállítható az érintéses fizetés is. Az 5G hálózatok használatára ugyanakkor nincs lehetőség, és ez a telefon még a Wi-Fi 6 szabványt sem támogatja. Van viszont töltőfej a dobozban szilikontokkal együtt, és azt sem szabad elfelejteni, hogy erre a készülékre még terveztek hagyományos jack csatlakozót.
Kamerából három került a hátlapra, ám ezek közül az 50 megapixeles főegységgel lehet kezdeni valamit, a 8 megapixeles széles látószögű és a 2 megapixeles makró modul inkább csak dísznek van. Egy 100 ezer alatti telefontól persze nem lehet csúcsfotós képességeket várni, de a főkamera nappal azért tisztességesen teszi a dolgát, és még este is lehet egészen vállalható képeket lőni vele.
Motorola G54 5G Power Edition
A Lenovo tulajdonában lévő Motorola márka egyik legújabb készüléke a Moto G54 5G, ami szintén 100 ezer forint alatt vihető haza, és ezért a pénzért nemcsak 12 gigabájt (!) memóriát kapunk 256 gigabájt (bővíthető) társaságában, de még egy 6000 milliamperórás akkumulátort is, 33 wattos töltéssel.
Ha valakinek a kedvező ár mellett a minél hosszabb üzemidő a fontos, akkor ezt a telefont mindenképpen érdemes számításba vennie. Egetverő teljesítményre ugyanakkor itt sem szabad számítani, hiszen csak egy Mediatek Dimensity 7020 kapott helyet a burkolat alatt, de az Android 13 operációs rendszert és az alapvető alkalmazásokat azért vígan futtatja a telefon. Fontos továbbá, hogy adott az NFC, az eSIM támogatás, a Bluetooth 5.3 szabvány, a sztereó hangszóró és a jack csatlakozó.
Képernyő terén be kell érnünk egy 6,5 hüvelykes LCD kijelzővel, de legalább adott a 120 Hz-es képfrissítés, és az sem elhanyagolható, hogy a készülék vízlepergető műanyag borítást kapott (hivatalos IP-védelem viszont nincsen). A dobozban itt is kapunk töltőfejet a kábel mellé, viszont a hátlapon itt csak két kamera kapott helyet – na nem mintha bárkinek hiányozna a teljesen használhatatlan makrókamera. A főegység 50 megapixeles, és ezt egészíti ki egy 8 megapixeles, széleslátószögű modul, és mint a legtöbb telefonnál ebben az árkategóriában, főleg a főkamerával lehet normális képeket készíteni – azzal is inkább nappal, kedvező fényviszonyok között. Nem ezzel a telefonnal leszünk tehát Insta- és TikTok-sztárok, de, ha valaki egy jó üzemidejű és alapvetően megbízhatóan teljesítő mobilt keres, itt elég jól megtalálhatja a számításait.
Motorola Edge 40 Neo
A Motorola idén odatette magát, hiszen nemcsak a csúcs- és a belépő kategóriában vannak jól sikerült készülékei, de a középmezőnyben is. Ide tartozik az Edge 40 Neo, ami szintén egy friss készülék, és a (szolgáltatóktól függetlenül) 155 ezer forintos áráért cserébe elég ütős specifikációkat kínál.
Egyrészt adott a 6,55 hüvelykes pOLED kijelző, amit elegáns műbőr borítás egészít ki a hátlapon, a burkolat alatt pedig egy MediaTek Dimensity 7030 lapkakészlet dolgozik, méghozzá 256 gigabájt háttértár (nem bővíthető) és 12 gigabájt memória társaságában. Ezt egészíti ki az 5G, a Bluetooth 5.4, a Wi-Fi6E, az NFC, az eSIM és az 5000 milliamperórás aksi, ami 68 wattal tölthető. A dobozban ehhez van kompatibilis adapter, sőt, még egy jó minőségű, színes keménytokot is rejt a csomag.
A telefon megkapta az iP68 szabvány szerinti víz- és porállóságot, a hátlapon pedig egy 50 megapixeles főkamera és egy 13 megapixeles, ultraszéles modul várja a felhasználókat. A főegység akár este is nyugodtan bevethető, a másik modullal viszont főleg nappal lehet elfogadható minőségű képeket készíteni. Fotós területen a Samsung ezen a listán is szereplő üdvöskéje ugyan jobban teljesít, de az Edge 40 Neónak így sincs miért szégyenkeznie, hiszen olyan felszereltséget kínál 160 ezer forint alatt, amiért a konkurens Honor és Xiaomi 180 ezer forintot vagy annál is többet kér.
Samsung Galaxy A54
A hasonló listáink állandó visszatérő tagja a Samsung A-szériás kínálatának középső részén csücsülő modell, amit a dél-koreai gyártónak sikerül mindig úgy összeraknia, hogy a végén egy remek ár/érték arányú készülék kerekedjen belőle. A Galaxy A54 már 160 ezer forint környékén hazavihető (szolgáltatóktól jóval olcsóbban is), és bár ezért a pénzért csak 128/8 gigabájtos verzió jár, viszont a legjobb szoftverrel felszerelt telefont kapjuk, amire még az Android 17 is letölthető lesz.
És az előnyök ezzel még nem értek véget: kapunk egy 6,4 hüvelykes, kiváló Super AMOLED kijelzőt, 120 Hz-es képfrissítéssel és beépített ujjlenyomat-olvasóval, amit egy teljesítmény szempontjából teljesen korrekt hardver egészít ki. Exynos 1380 lapkakészlet, a már említett 128 gigabájt háttértár és 8 gigabájt memória kíséretében. Adott továbbá az IP67 szabvány szerinti védelem, a Gorilla Glass üveg (elöl és hátul), az NFC, a Wi-Fi 6, a Bluetooth 5.3 és egy 5000 milliamperórás akkumulátor. Amibe bele lehet kötni, hogy a töltés csak 25 watt, és még adapter sincs a mobil dobozában.
Cserébe olyan kamerarendszert kapunk, aminek a minőségére (köszönhetően többek között az évek óta csiszolgatott szoftvernek) ebben a kategóriában nem nagyon van példa: elöl egy 32 megapixeles szelfi egység, míg hátul egy 50 megapixeles főmodul, illetve egy 12 megapixeles ultraszéles és egy 5 megapixeles makró modul várja a felhasználókat. A főkamerával nappal és este is remek képek készíthetők, az ultraszéles egységgel is korrekt végeredményt kapunk, és ezen a telefonon a közeli képek készítésére használható makró sem azért kapott helyet, hogy a marketinganyagokban három hátlapi kamerával lehessen villogni.
Xiaomi 13 Lite
A Xiaomi 13-széria alapvetően egy felsőkategóriás sorozat, de Európába (és hazánkba) is érkezett egy Lite variáns, ami már inkább felső-középkategóriás, és már itthon is beszerezhető 180 ezer forint alatt. Ezért a pénzért kapunk egy 6,55 hüvelykes AMOLED kijelzőt, 120 Hz-es képfrissítéssel, IP53 szabvány szerinti védelmet, képernyőbe épített ujjlenyomat-olvasót, illetve a listánkon szereplő többi modellben találhatónál jóval combosabb hardvert. Snapdragon 7 Gen 1 lapkakészlet, minimum 8 gigabájt memória és 128 gigabájt háttértár társaságában – ezzel már a játék is magabiztosabb, teljesítményproblémákra pedig egyáltalán nem kell számítani.
Ami a kamerákat illeti, elöl egy 32 megapixeles szelfi modul és egy 8 megapixeles mélységszenzor teszi kiválóan a dolgát, hátul pedig egy 50 megapixeles főegység, egy 8 megapixeles ultraszéles kamera, illetve egy – teljesen felesleges – 2 megapixeles makró található. A főkamera egészen jól muzsikál, még este is, a másik két egység viszont alig teljesít jobban, mint a 100 ezres készülékek hasonló megoldásai. Ha fontos a fotózás, akkor véleményünk szerint a Galaxy A54 jobb választás, de, ha valakinek a jobb teljesítmény számít, annak érdemes inkább a Xiaomi üdvöskéjét választania.