Sikeresnek bizonyult az első mélyvízi merülés, mely során japán és amerikai kutatók megtalálták a második világháborús japán tengeri haderő zászlóshajóját, az Akagi roncsait – írja az IFLScience.
A 81 évvel ezelőtt elsüllyedt hajót a Csendes-óceán mélyén, 5,5 kilométeres mélységben találták meg négy évvel ezelőtt, azonban idáig kellett várni az első sikeres merülésre. Ennek oka, hogy a hajó a Papahanaumokuakea Tengeri Nemzeti Emlékhelynél fekszik, több mint 2000 kilométerre Pearl Harbortól.
A tengeri harc 1942. június 4-én robbant ki, miután az amerikai hírszerzés megtudta, hogy a császári haditengerészet egy szigetekből álló védekező peremet kíván létrehozni, amelynek Midway is a része lett volna. A véres csata végül 350 amerikai, és 3000 japán tengerész és pilóta életét követelte.
81 éve senki nem látta a hajót
A japán és amerikai mélytengeri kutatókból, illetve történészekből álló legénység egy szonárral felszerelt autonóm víz alatti járművel (AUV) végzett merülést. A szerkezetre azért volt szükség, mert az Akagi a Csendes-óceán mélyén fekszik, az egyik legelszigeteltebb, legnagyobb víznyomás alatt lévő tengeri temetőben.
A kamerák által készített felvételek jól láthatóak a harci károk, köztük a fedélzet robbanása is, ami a hatalmas lökéstől a feje tetejére állt. A kutatók ugyanakkor elmondták, nem számítottak arra, hogy a hajó ilyen jó állapotban lesz, főleg annak tudatában, hogy milyen súlyos bombázások érték.