A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerint a kormány elfogadta a Magyarország Űrstratégiája című dokumentumot – számol be az MTI. A tárca azt írja, hazánk az európai nemzetek többségéhez hasonlóan űrstratégiában jelölte ki azokat a sarokpontokat, amelyek rögzítik Magyarország lehetőségeit és a fejlesztés irányvonalait az űrkutatás és az űrtevékenység területén.
Az űrstratégia prioritása továbbá, hogy képzési rendszere révén biztosítsa a folyamatosan megújuló, több tudományágat is érintő tudással rendelkező szakemberek utánpótlását. A célok között szerepel az is, hogy több iparágra kiterjedő hatásával és a minőségi, magasan képzett munkaerő foglalkoztatásával az űrszektor hozzájáruljon a gazdaság versenyképességének növeléséhez.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium által a kormány elé terjesztett űrstratégia összetett célrendszert jelöl ki, három pillérrel. Ezek közül az első az űrszektorban rejlő, a nemzetgazdaság egészét érintő innovációt és fenntartható növekedést ösztönző lehetőségek kiaknázása. A második hazánk nemzetközi szerepének erősítése, kapcsolatainak szélesítése, illetve a koordináció szervezeti kereteinek megteremtése. Végezetül a harmadik az űrszektor prosperitásához elengedhetetlen, tudásalapú társadalmi és gazdasági feltételek, illetve az infrastrukturális háttér fejlesztése.
A KKM szerint Magyarország űrstratégiájának rendszere összhangban van az Európai Űrügynökség (ESA) Agenda 2025 stratégiájában foglaltakkal, az EU Űrprogramjának (2021-2027) fő célkitűzéseivel, valamint a kormány gazdaságfejlesztési céljaival. „Építve a magyar űrkutatás 75 évvel ezelőtti Hold-radar kísérlettől eredeztetett hagyományaira, és élve a hazánk ESA-tagságán alapuló, kedvező nemzetközi feltételrendszer nyújtotta lehetőségekkel, a szektorért kormányzati illetékességgel bíró Külgazdasági és Külügyminisztérium elkötelezett Magyarország Űrstratégiájának megvalósítása mellett” – írta a tárca.
Az utóbbi években a világűrben ismét komoly versengés indult, azok a szereplők, amelyek részt vesznek a küzdelemben, később komoly előnyökre tehetnek szert. Bár Magyarország nem tartozik a legfontosabb versenyzők közé, itthon is kezd egyre fontosabbá válni az űripar.