2019 áprilisában világszenzáció volt, hogy az Eseményhorizont Teleszkóp segítségével sikerült elkészíteni az első fotót egy fekete lyukról. Az M87 galaxis középpontjában lévő objektumról készített kép bejárta a világsajtót – az EHT csapata azonban már a következő nagy projekten gondolkozott, mostanra pedig sikerült elkészíteni egy videót arról, hogyan változott a fekete lyuk az elmúlt években.
A kutatócsoport korábbi méréseket is összevetett a 2017-essel, azzal, amiből végül a híres kép is megszületett: átvizsgálták mellette a 2009, 2011, 2012, és 2013-asokat is. A The Astrophysical Journal tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy az adatok azt mutatják: a fekete lyuk imbolyog, mozog.
Breaking: After its historic 2019 image of M87*, the @ehtelescope has dug into its vault of old data and reconstructed (with some guesswork) what the supermassive black hole would have looked like in previous years. It wobbles!https://t.co/Zf2eM7Vfwp pic.twitter.com/vGMAxzHelN
— Davide Castelvecchi (@dcastelvecchi) September 23, 2020
A kutatók szerint – annak ellenére, hogy részben feltevéseken és becsléseken alapul – a kép segíthet megállapítani, mennyire erős a fekete lyuk gravitációs vonzása, és ez hogyan szívja be az anyagot és a fényt maga körül. A szakértők észrevették, hogy a fekete lyuk egyik fele mindig fényesebb – ez jórészt a Doppler-jelenség számlájára írható, ami amiatt alakul ki, hogy a hullámforrás és a megfigyelő egymáshoz képest mozog. A megfigyelő felőli oldal relatív gyorsabban mozog, ezért tűnik mindig úgy, mintha több sugárzást bocsátana ki.
A szakértők a 2009-2013 között gyűjtött adatokhoz ugyanazt a matematikai szimulációt használták, mint amit a 2017-es fotónál is.