Pár éve egy annyira valódinak tűnő, kínai hamisítású iPhone 7 Plus tűnt fel a piacon, hogy még a szakavatottabb szeműek számára is kihívást jelentett a felismerése. Minden rajta volt, amit az ember egy almás telefontól várna: lightning port, dupla hátlapi kamera, ujjlenyomat-érzékelős home-gomb. Az eset felhívta a figyelmet arra, hogy az ázsiai hamisítók egyre profibb minőségben utánozzák a nagy gyártók modelljeit, így érdemes résen lenni, hol vásárolunk telefont – legyen szó új, vagy használt készülékről.
A különféle netes felületeken árult kétes eredetű mobilok mellett az is előfordul, hogy az aluljáróban, vagy egy bevásárlóközpontban nyomott áron próbálják az emberre sózni a bontatlan dobozos készüléket, jellemzően olyan szöveggel, hogy kamionról leesett darabról van szó. Mivel az almás mobilok nem olcsók, sokak szeme felcsillan az ajánlat hallatán. Tipikus terjesztési felületek még a különféle webshopok, amiknél adott az esély, hogy a csalók már rég meglógtak a pénzzel, mire az átvert felhasználó kicsomagolj a portékát, és rájön, nem azt kapta, amire számított.
A mobilhamisítás hatalmas üzlet, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint évente 45,3 milliárd eurónál is több veszteséget okoznak a kamueszközök, körülbelül 184 millió ilyen mobil talál gazdára. A mobilteljesítmény-mérő AnTuTu 2017-ben egy infografikát is közzétett a leggyakoribb hamisítványokról: az iPhone-ok mellett a Samsung mobiljait másolják legtöbben.
A hamisított iPhone-ok ismertetőjegyei korántsem annyira szembetűnőek, így egy átlagfelhasználó nem biztos, hogy elsőre kiszúrja, hogy nem eredeti készülékkel van dolga – árulta el megkeresésünkre Péter-Horváth Norbert, az APPSolute Kft. független Apple-szerviz iPhone-szerviz részlegének vezetője. Hozzátette, a nagyobb nevű boltokban elképzelhetetlen, hogy ilyeneket árulnának. Az AppSolute szervizében az elmúlt 12 év során mindössze pár darabbal találkoztak. A nem eredeti iPhone-ok javításával általában nem is tudnak mit kezdeni a szervizek, azokat rendre visszaadják a tulajdonosnak, és igaz ez akkor is, ha azokat beszámítás, továbbadás céljából viszik az üzletbe.
Miből derülhet ki, hogy hamis az iPhone?
Péter-Horváth szerint van pár általános szempont, amivel jó eséllyel kiszűrhetők a kamukészülékek. Annak például már rögtön gyanúsnak kell lennie, ha egy állítólag hibátlan telefont feltűnően olcsón árulnak – ami túl szép, általában nem is igaz. Ha lehetőségünk van rá, a vásárlás előtt kössük rá a telefont az iTunes programra – tanácsolja a szakértő. Egy eredeti Apple-telefont látnia kell a gyári Apple szoftvernek. Amennyiben nem ismeri fel a mobilt, nagy az esélye annak, hogy klónnal van dolgunk.
IMEI-, vagy sorozatszáma. Amennyiben az alábbi képernyő fogadja a leendő tulajdonost, az egyáltalán nem jó jel. Az APPSolute szerint emellett az IUnlocker oldala is megfelelő az azonosításra.
Ritka esetekben előfordulhat, hogy az adatbázis nem ad ki találatot, ilyenkor érdemes felkeresni személyesen, vagy akár telefonon egy hivatalos Apple-szervizt. Emellett hívhatjuk az Apple zöldszáma is, amin keresztül lekérdezhető a készülék eredetisége.
Kocogtassunk, nyomogassunk!
A régebbi típusú iPhone-ok másolatainál több gyanús külső jel is megfigyelhető. Egy hamisított példány képernyőjét megkocogtatva érezhetjük, hogy enyhén zörög, és a kijelző műanyagból készült felület hatását kelti (merthogy műanyag is a legtöbb esetben), míg egy eredeti eszköznél ilyenkor nem hallható zörgés, összességében masszívabb az egész telefon, nincs műanyagérzet – ez inkább a régebbi hamisítványoknál igaz, az újabbak egyike-másika már üvegkijelzős. Fontos továbbá, hogy a kamumobilok súlya általában kisebb, ám a grammokban mérhető különbséget csak egy rutinosabb kéz érezheti, összehasonlítás hiányában nehéz kizárólag erre támaszkodni.
A régebbi iPhone hamisítványoknál általában másképp néz ki a folyamat, mint ahogy kellene: míg az eredeti készüléken első bekapcsoláskor be kell állítanunk a régiót és nyelvet, addig a hamis készülék egyből „elkészül”. Jellemző továbbá, hogy az iPhone 5s és annál frissebb modellek esetében a home-gomb hosszú lenyomására bekapcsol a Siri – amennyiben mégsem, azonnal gyanakodjunk.
Aki egy adott típust vásárolna (például iPhone 6-ot), annak azt javasolja a szakértő, hogy keressen rá Youtube-on a „fake iPhone 6 vs original iPhone 6 comparison” kulcsszavakra. A videómegosztón már rengeteg olyan szemléletes videó fellelhető, amik segíthetnek a tájékozódásban vásárlás előtt.
Az újabb iPhone-oknál már nehezebb felismerni a másolatokat, kevesebb a megfigyelhető külső jel. Némely hamisítványnál (például az iPhone X-nél) a felső kijelző csücskök nem léteznek, csak imitálva van az ívük lejjebb a kijelzőn. Az iPhone 11 Pro Maxnál találkozni olyan klónnal is, aminél a készülék 3 kamerája kisebb átmérőjű, mint amekkorának eredetileg lennie kellene.
Az egyik biztos módszer (amennyiben nem bontatlan dobozos kütyüről van szó), ha megnyitjuk a mobil általános beállításait, és ellenőrizzük az operációs rendszert: ha Android, akkor azonnal lebukik a klón.
Az APPSolute szakembere azt tanácsolja, hogy ha egy használt iPhone vétele során felmerülne a hamis készülék gyanúja, érdemes az átadást-átvételt egy nagyobb nevű boltba, vagy ismertebb szervizbe szervezni, mivel az ott dolgozó kollégák könnyebben kiszúrnak egy-egy hamis készüléket.
Máshogy fizetjük meg az árát
Nem érdemes hát bedőlni a túlságosan vonzó ajánlatoknak és azt hinni, hogy okosban megoldottuk a mobilvásárlást. A hamisított készülékeket egy ideig ugyan használhatjuk is, de az árát másként fizetjük meg – egyrészt komoly veszélyt jelentenek az adatainkra, másrészt a testi épségünkre. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pár éve arra hívta fel a figyelmet, hogy a kamumobilok és a melléjük csatolt töltők minősége és biztonsága megkérdőjelezhető,
Mivel nem tudni, hogy pontosan mi is történik a kütyü belsejében, és hol készültek a benne lévő komponensek, illetve a rajta futó szolgáltatások sem hitelesek, a felhasználó folyamatosan ki van téve a vírusos fenyegetéseknek, az adatvesztés és az adatlopás kockázatának. Még a nagy gyártóknál is előfordulhatnak hibás akkumulátorok (elég az anno visszahívott Samsung Galaxy Note7-re gondolni), így az olcsóbb, kétes eredetű alkatrészekbe vetett bizalom komoly hiba.
(Kiemelt kép: AFP)