Tech

Az otthoni levegő is megölhet minket

Meglepően hangozhat, de egyes ártalmas légszennyező anyagok a belső terekben magasabb koncentrációban lehetnek jelen, mint odakint, vagyis egy átlagos forgalmú városi utca levegője adott esetben akár tisztább lehet, mint a nappalinkban belélegzett levegő – írja az LG közleményében. A probléma jelentőségét jól mutatja, hogy az európai polgárok átlagosan idejük 85-90 százalékát töltik beltérben – otthon, iskolában, munkahelyen vagy akár szabadidős tevékenységet végezve.

Dohányozni sem kell hozzá

Nem csak a dohányzás a beltéri légszennyezés egyetlen forrása: amellett, hogy a legtöbb kültéri szennyezőanyag behatol az otthonunkba, a főzés, a gyertyák vagy füstölők használata, a tisztítószerek, az építőanyagok, a bútorok, lakástextíliák és más berendezési tárgyak, számítógépek által kibocsátott káros vegyi anyagok, a penész és a poratka-ürülék mind rontják a levegő minőségét, nem beszélve a baktériumokról, vírusokról. Ezen tényezők miatt a beltéri levegő akár kétszer olyan szennyezett lehet, mint a kültéri, állapította meg az EU Közös Kutatóközpontja (Joint Research Center, JRC).

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint a rossz beltéri levegőminőség különösen ártalmas lehet az olyan veszélyeztetett csoportok számára, mint a gyermekek, az idősek vagy a szív- és érrendszeri és krónikus légzőszervi megbetegedéssel, például asztmával élők.

Forrás: LG

A JRC adatai azt mutatják, hogy a népesség akár 20 százaléka szenvedhet asztmában vagy más olyan allergiás megbetegedésben, amelynek okozói a beltéri környezetben találhatóak. Az Európai Tüdő Alapítvány (European Lung Foundation, ELF) által közzétett adatok szerint a betegségek kialakulásában a beltéri légszennyezettség a 8. legfontosabb kockázati faktor,

ami évente globálisan 1,5-2 millió ember halálával függ össze.

Az ELF a beltéri levegőminőség javítására a hatékonyabb szellőztetést, a levegőt nem szennyező fűtőberendezések használatát, a fatüzelésű fűtő- és főzőberendezések lecserélését, illetve a légtisztító készülékek használatát javasolja.

Utóbbi megoldás télen-nyáron egyaránt hasznos lehet, hiszen a szellőztetés az allergia- és a fűtési szezon közepén egyaránt problémásnak bizonyulhat. Nehéz ugyanis olyan optimális időszakot találni a nap során, amikor kellően alacsony a pollenek vagy a fűtésből, közlekedésből származó szennyező anyagok koncentrációja ahhoz, hogy a szellőztetés valóban javítson a lakás levegőjének minőségén.

(Kiemelt kép: iStock)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik