A Clinical Psychological Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen összefüggés van a fiatalok okostelefon-használatának mennyisége és a mentális egészségük között. Amerikai kutatók úgy gondolják, bebizonyították, hogy egyáltalán nincs szignifikáns kapcsolat a telefonhasználat és a rossz mentális állapot között, és a felnőtteknek inkább arra kéne koncentrálniuk, hogy
A kutatáshoz több mint 2000 fiatallal töltettek ki kérdőívet Észak-Karolinából, majd közülük 400 gyereknek napi többször is megvizsgálták az okostelefon-használati szokását. Az alanyok 10-15 éves korosztályból kerültek ki, és etnikailag, valamint családi hátteret tekintve lekövették az amerikai mintákat.
A gyerekeknek minden nap többször jelenteniük kellett, hogy érzik magukat, és nap végén be kellett számolniuk arról, mennyit telefonoztak. A kutatók aztán megvizsgálták, hogy volt-e összefüggés a rosszabb hangulatuk és az okostelefon-használat mennyisége között, de nem találtak olyan egyértelmű tendenciákat, amik alapján kimondhatták volna, hogy a sok telefonozás árt a mentális egészségüknek. Sőt, azok például, akik sok üzenetet küldtek el egy nap, sokkal kevésbé érezték magukat depressziósnak, mint azok, akik nem kommunikáltak ennyit a társaikkal.
Persze azt meg kell jegyezni a kutatásnál, hogy saját bevallásos alapon zajlott, így teljesen biztosak soha nem lehetünk abban, hogy a gyerekek annyi telefonhasználatot vallottak be, amennyi tényleg megtörtént, és abban sem, hogy valóban úgy érezték magukat, ahogy lejelentették. Az viszont sejthető, hogy tényleg nem kell túldramatizálni az okostelefon-használatból eredő mentális problémák megjelenését.