Haikuk, azaz japán háromsoros versek írására képes mesterségesintelligencia-szoftveren dolgoznak japán kutatók, remélve, hogy projektjük révén a technológia idővel egyre jobban képes lesz érteni az emberi érzelmeket. A szapporói Hokkaido Egyetem professzora, Kavamura Hidenori vezette kutatócsoport célja egy olyan mesterséges intelligencia létrehozása, amely hatalmas mennyiségű költeményt elemezve képes haikukat generálni különböző témákról vagy jelenetekről.
A szoftver híres japán költők, köztük Issza Kobajasi (1763-1827) és Maszaoka Siki (1867-1902) alkotásait tanulmányozza, és közben olyan képeket elemez, amelyek összhangban vannak a költeményekkel. A kutatók szerint az MI a verseken keresztül tanulmányozza a haikuk írásának szigorú szabályait. A hagyományos haikuk háromsorosak, 5, 7 és 5 szótagos sorokból állnak, szerepelnek bennük az adott évszakra vonatkozó szavak és csattanóval zárulnak.
A szakembereknek még sok kihívással kell szembenézniük, ugyanis a szoftver által generált alkotások mindössze 5 százalékának van értelme. A mesterséges intelligencia szókincse továbbá archaikus, mert főleg olyan régi haikukat tanulmányoz, amelyeknek szerzői jogai már lejártak.
Mivel a matematikával ellentétben a költészetben nincsen abszolút jó vagy rossz, a szoftver számára nehézséget jelent, hogy megítélje saját írásainak minőségét. Kavamura szerint azonban a gépagy által írt költemények egy részét elismeréssel fogadták a szakértők, ami azzal a reménnyel kecsegtet, hogy a szoftver idővel képes lesz a hatékony önkiértékelésre.
(Forrás: MTI; Kiemelt illusztráció: ThinkStock)