A franciaországi Európa-bajnokságot a magyar csapat a 13. helyen zárta, pótselejtezősként lett csoportelső a válogatott, a nyolcaddöntőig jutott a tizenegy.
Az fejlődés töretlen volt, főleg úgy, hogy a középpályás Elek Ákos saját bevallása szerint Storck első meccsén hármat nem tudtak egymásnak passzolni. A portugálokkal meg 3-3-at játszottak az Eb-n.
A tornán
- Gera Zoltán parádézott,
- ahogy Király Gábor is,
- Nagy Ádám az Eb legjobb fiatalja lett,
- Dzsudzsák Balázs pedig igazi vezéregyéniséggé vált.
De.
- Gera sérült,
- Király visszavonult,
- Juhász Roland is,
- Dzsudzsák pedig a szakmai előrelépés helyett újra a pénzt választotta, karrierje során nem először.
A szövetségi kapitány így kénytelen-kelletlen fiatalított, a keretbe került, szoktató jelleggel az újpesti Kálnoki-Kis Dávid és a diósgyőri Bognár István is, valamint elválhat, ki veszi át a következő években Király helyét a kapuban. A jelöltek Dibusz Dénes, Gulácsi Péter és Megyeri Balázs. Gerára még számít Storck, mihelyt felépül.
Az Eb után azt hihettük, a külföldi együttesek egymásra licitálva szedik szét a válogatottat és több kulcsjátékos is topligás (angol, spanyol, német, olasz, francia, portugál) csapathoz kerül, vagy ha már ott van, játéklehetőséget kap.
Legutóbb egy olasz szaklap áradozott a Bologna fiataljáról, intelligens, a pályán jól látó focistának írták le, aki remekül támad. Nagyjából rá kellene építeni a válogatottat is, csak kérdés, 21 évesen mennyire áll készen a feladatra.
Futottak még
- Kleinheisler László nevelőapja szerint fia egy napon akár a Barcelonában is játszhat, Iniesta helyén, a nyáron a Werder Brema a szintén a német első osztályban érdekelt Darmstadt csapatának adta kölcsön.
- Az MTK védője, Bese Barnabás alig játszott a válogatottban, mégis leigazolta a francia másodosztályban szereplő Le Havre, és
- Korhut Mihály is külföldre ment (Izraelbe).
- Szalai Ádám egy féléves hannoveri kitérő után visszatért a Hoffenheimhez, kérdéses, mennyi játéklehetőséget kap.
- A szélső Stieber Zoltán is visszalépett, az elsőosztályú Hamburgból a második vonalba, a Kaiserslauternhez került.
- Lovrencsics Gergő Lengyelországból a Fradiba igazolt, most sérült.
És Dzsudzsák.
Dzsudzsák a magyar futball olyan ígérete, mint társadalmi szinten ‘89-ben a rendszerváltás. Könnyen lehet, hogy soha nem lesz belőle semmi.
Eddigi klubjai: Debrecen, PSV, Anzsi Mahacskala, Dinamo Moszkva, Bursaspor, al-Vahda.
Ezzel szemben klubok, akikkel eddig valaha szóba hozták: Schalke, Lazio, Hertha, Liverpool, Leicester City, Swansea, Freiburg, Hamburg, Sampdoria, Palermo.
Az Egyesült Arab Emírségekbe igazolt végül. És nincs csúcsformában.
Nem lehet baj?
A FIFA legfrissebb világranglistáján Magyarország a 19., Feröer-szigetek a a 135., az Eb-re nem jutottak ki. De a selejtezők során akkor is egy csoportban volt a két csapat, szenvedős meccseken verte őket a magyar válogatott itthon 2-1-re, idegenben 1-0-ra.
A magyar szövetségi kapitány szerint az év meccse lesz ez kedd este, tart az összecsapástól.
Még az Európa-bajnokságon sem tartottam egyik mérkőzéstől sem annyira, mint ettől. Számomra ez lesz az év mérkőzése
– mondta korábban. A kapitány szerint a felkészülés elején drámai fizikai állapotban voltak a válogatott játékosok és ha ezeket veszi alapul, akkor egyáltalán nem meglepő, hogy korábban nem sikerült nagy tornára kijutnia a magyar válogatottnak.
Hozzátette, az Eb előtt sikerült olyan fizikai állapotba hozni a játékosokat, amivel jó eredményt tudtak elérni Franciaországban, de továbbra is a fizikai felkészítés az elsődleges.
Messze
Mindenképpen változtatni kell a játékosok állóképességén, és ez a klubok feladata is, másképp ugyanis nem lehetünk nemzetközi szinten versenyképesek. Németországban a fizikális felkészítés egységes elvek alapján történik, Magyarországon sajnos egyelőre messze vagyunk ettől, mondta.
Szoros meccsre számít kedd este. Storck szerint a csoport (ahol ott van a két csapat mellett még Andorra, Lettország, Svájc és Portugália) esélyesei az Eb-címvédő portugálok, ők juthatnak ki automatikusan, de a magyar csapat odaérhet a második helyre.
Hét bukás
A magyar labdarúgó-válogatott az 1986-os világbajnokság óta hét vb-selejtezőt zárt kudarccal. A nemzeti együttes legtöbbször, szám szerint négyszer negyedik helyen végzett, kétszer harmadik lett, egyszer pedig a pótselejtezőt érő második pozíciót szerezte meg.
Utóbbi alkalom ugyanakkor csúfosan kudarccal zárult, ugyanis a jugoszlávok 12-1-es összesítéssel ütötték el Csank János csapatát attól, hogy kijusson az 1998-as, franciaországi tornára.
Ha helyezésben nem is, de pontszám és szerzett gólok tekintetében a 2014-es vb-selejtező volt a legeredményesebb sorozat a vizsgált időszakban. A lehetséges 30 pont 57 százalékát szerezte meg Egervári Sándor csapata, a mérkőzésenkénti gólátlaga pedig 2,1 volt.
A negatív csúcsot az 1994-es selejtezősorozat jelenti, amelyben nyolc meccsen hat gólt szerezve mindössze a pontok 31 százalékát sikerült begyűjteni. A magyar csapat 32 év után juthat ki világbajnokságra.