“Csak nemrég jött rá Brazília arra, hogy ez mit jelent és túl későn kezdett el dolgozni” – nyilatkozta a svájci sportvezető a 24 Heures című lausanne-i lapnak. – “Amióta a FIFA-nál vagyok, egyetlen ország sem volt ennyire lemaradva, mint Brazília, pedig neki állt rendelkezésre a legtöbb idő, hét év az előkészületekre.”
Brazíliában a 12 stadion közül hatban nem tudták tartani a FIFA által meghatározott december 31-i “végső” határidőt sem. Az érintett városok: Sao Paulo, Curitiba, Porto Alegre, Cuiabá, Natal és Manaus, vagyis van ok az aggodalomra.
Fotó: MTI
Az arénaépítkezések mellett egyéb területeken is akadnak csúszások. Több infrastrukturális és közlekedési terv végrehajtását elhalasztottak, és a házigazdák még mindig nem tudják, hogyan biztosítsanak többletjáratokat a szurkolók szállítására.
Az előkészületek mellett szóba került a tavalyi Konföderációs Kupa idején szervezett tiltakozóhullám is. A FIFA-elnök szerint hasonló megmozdulásokra idén is számítani lehet.
“Optimista vagyok, nem pesszimista, ezért nem aggódom. Tisztában vagyunk vele, hogy ismét lesznek tiltakozó akciók” – szögezte le.
Fotó: AFP
Blatter emlékeztetett rá, hogy szociális problémák húzódnak meg a háttérben és bár kifejezett céljuk, követelésük nem volt a protestálóknak, az akciók a világbajnokság alatt konkrétabbak, szervezettebbek lehetnek.
“A futballt azonban megvédjük. Nem hiszem, hogy a brazilok közvetlenül a labdarúgást támadnák. Számukra ez vallás” – tette hozzá.
A tavaly nyári Konföderációs Kupa idején az utóbbi két évtized legnagyobb tiltakozóhulláma söpört végig az országon. Az utcára vonulók elsősorban az idei világbajnokság rendkívüli költségei, a gyenge közszolgáltatások és a kiterjedt korrupció ellen emelték fel a szavukat.