Sport

Trollkodás a teniszezők elnökségi ülésén, Sávolt szót sem kapott

A Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) szerdai rendkívüli közgyűlésén négy új elnökségi tagot választottak, írja az MTI.

  • Bekerült a vezető testületbe Gém Péter korábbi korosztályos válogatott játékos, a szövetség felszereléseit biztosító Dorko cég alapítója;
  • Bársony Farkas, a PricewaterhouseCoopers elnökségi tagja;
  • Dudik János korábbi római diplomata;
  • valamint Viszló Csaba, a fehérvári Kiskút sportegyesület vezetője.

A megjelent 161 tag elsőként módosította az MTSZ alapszabályát, amelynek értelmében a szervezet tagjai kötelezik magukat arra, hogy a jövőben a sporttevékenységükkel, valamint a szakszövetségben folytatott egyéb tevékenységükkel összefüggésben keletkezett vitás ügyeikben nemcsak a bírósághoz, illetve egyéb hatósághoz, hanem a sajtónyilvánossághoz sem fordulnak mindaddig, amíg azt a szövetség arra hatáskörrel és illetékességgel felruházott szerve jogerősen el nem bírálta, és a rendelkezésre álló felülvizsgálati lehetőséget ki nem merítették.

Markovits László, volt Davis Kupa-játékos, a Vasas SC elnöke a tanácskozás elején emlékeztetett arra, hogy hétfőn Szabó Tünde sportért felelős államtitkár jelenlétében lezajlott egy egyeztetés Szűcs Lajos, az MTSZ elnöke, valamint a szövetség működését bírálók – többek között Markovits László, Sávolt Attila és Babos Csaba – között, amelyen Markovits idézete szerint az államtitkár erősen javasolta Szűcs Lajosnak, hogy a rendkívüli közgyűlést ne tartsák meg, hanem a magyar tenisz családnak adjanak 30 napot egy alapszabály szerinti rendes közgyűlés összehívására.

Markovits szerint az alapszabály módosításával akarják elhallgattatni azokat, akiknek építő, kritikus véleményük van a szövetség működésével kapcsolatban, és ezt “nem tartja barátságosnak”. Hozzáfűzte: szerinte mások a magyar tenisz legfontosabb kulcskérdései annál, mint az alapszabály módosítása, és azon a véleményen volt, hogy a jelenlegi két legsikeresebb hazai teniszező, a válogatottbeli szereplést a közelmúltban lemondó Fucsovics Márton és Babos Tímea aggályait figyelembe kellene vennie a szövetség vezetésének.

Nem lehet véletlen, hogy négy elnökségi tag lemondott és a két éljátékosunkkal nem ért szót a szövetség vezetése

– jelentette ki a Vasas SC elnöke, aki szerint aránytalanul sok szó esik a kirakatról, ugyanakkor például 2017 áprilisa óta nem találhatóak meg az elnökség határozatai a szövetség honlapján.

Markovits javasolta, hogy cseréljék fel a napirendi pontokat, s előbb kerüljenek terítékre az általuk megfogalmazott kérdések, és csak utána válasszanak új elnökségi tagokat. Ezt az előterjesztést a közgyűlés leszavazta, majd Szűcs Lajos levezető elnök úgy fogalmazott, hogy

a folyamatosan szót kérő Markovits megpróbálja „széttrollkodni” a közgyűlést.

Bár Markovitsot, Temesvári Andreát és Sávolt Attilát is jelölték az elnökségi tagságra, egyikük sem vállalta azt. Utóbbi szeretett volna szót kapni a közgyűlésen, ám mivel az alapszabály szerint nem volt felszólalási joga, ezért ezt a lehetőséget nem kapta meg Szűcs Lajos levezető elnöktől.

Sávolt Attila: Nem kellene mindenkit hülyének nézni
A Magyar Tenisz Szövetségben uralkodó totálisan rendezetlen viszonyokról mesélt Fucsovics Márton edzője, aki biztos benne: amíg a jelenlegi operatív vezetés irányít, nem lesz megegyezés.

Sávolt később az MTI-nek elmondta: visszautasítja, hogy őt Fucsoviccsal, Babossal, Temesvárival és Markovitscsal együtt a magyar tenisz ellenzékének nevezzék, és hogy önös, hatalmi érdekből folytatják a harcukat.

Eleve szürreális az a kép, hogy mi vitatkozunk a magyar tenisz jövőjéért azokkal az emberekkel, akik nemhogy a profi tenisz közelében nem voltak, hanem globálisan a teniszről is kevés fogalmuk van

– utalt a szövetséggel fennálló vitájukra.

Engem a sárga földig lehet döngölni, meg lehet hurcolni, de olyan nincs, hogy a tenisz szövetség vezetése az idők végezetéig nem gyakorol önkritikát

– mondta, majd visszautasította Richter Attila főtitkár azon állítását is, miszerint 30 milliós követeléssel állt volna elő, majd azzal folytatta, gondolkozik azon, hogy a jó hírneve megsértése miatt beperelje a bíróságon a főtitkárt.

„Fucsovics Marci bele lett keverve ebbe az egészbe“
Richter Attila főtitkárnak papírja van arról, hogy Fucsovics Mártont és Sávolt Attilát szerződés köti a teniszszövetséghez, s azt is elmagyarázza, az MTSZ miért nem fizet egy garast sem a játékosoknak a Davis Kupa-sikerekért. Válaszinterjú.

A négy új elnökségi tag megválasztása után a tagság meghallgatta Juhász Gábor sportigazgató rövid beszámolóját a szövetség 2012-től 2020-ig tartó, majd 2016 decemberében kiegészített középtávú szakmai koncepciójáról.

Végezetül Richter Attila 40 percben válaszolt Markovitséknak az MTSZ működésével kapcsolatos aggályaira, amelyek szerint nem minden tagszervezet számára átláthatóak a szövetségi viszonyok, nem felelősségteljes a szövetségi iroda gazdálkodása, a szakmai programok pedig nem teljeskörűen kidolgozottak.

A főtitkár pontról pontra cáfolta a felvetéseket, majd zárásként azt mondta: “mindenféle szenzációs pletykák keringenek a teniszpályák körül, amelyeket kizárólag a rosszindulat hajt és a tájékozatlanságból adódnak, pedig bárkinek, aki ezekre direkt rákérdezett, megadtuk a választ – természetesen a titoktartási előírások betartásával.”

Kérdezni kell és csak azután vádaskodni

– fogalmazott Richter, aki a bírálatok körülbelül öt százalékát tartja csak jogosnak, viszont ígéretet tett arra, hogy tételes válaszai hamarosan a szövetség honlapján is olvashatóak lesznek.

A tagság egy tartózkodás mellett elfogadta a főtitkár által adott válaszokat.

Szűcs Lajos MTSZ-elnök a közgyűlés után azt mondta, hamarosan személyesen keresi meg Fucsovics Mártont és Babos Tímeát annak érdekében, hogy újra vállalják a szereplést a magyar válogatottban.

A nyitóképen Sávolt Attila. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik