„A magyar kisváros, ahol a házak felét románok veszik meg.” Ezzel a címmel került fel a napokban a Temesvár Európa Kulturális Fővárosa elnevezésű Facebook-oldalra egy videó. A felvételen Battonya főutcája látható, és bár az állítást nehéz igazolni, de hogy a készítője valószínűleg nem a levegőbe beszélt, azt a videó alatti kommentek támasztják alá, írja a Világgazdaság.
A legtöbb lájkot például az a komment kapta, mely úgy szól:
Battonyán lakom és nagyon boldog vagyok. Kisebb a rezsi mint Aradon, tiszta és csendes, kedves emberek a helyiek.
A Digi24 idén év elején készített riportja is ugyanerről tanúskodik. A portál felidézi, hogy a határ menti magyar városokban lévő házakra közvetlenül Románia 2007-es uniós csatlakozása után csaptak le először. Akkoriban a román határtól mindössze hat kilométerre fekvő Battonya városában 2500 euróért lehetett házakat találni. Időközben ugyan emelkedtek az árak, ezzel együtt az aradiak érdeklődése is egyre nagyobb, hogy befektessenek ezekbe az olcsó házakba. Például most is lehet találni 10 ezer euró (4 millió forint) körüli áron házakat.
A Világgazdaság szemléje szerint a legtöbb ház nagyon jó állapotban van, a tulajdonosok a megélhetés miatt elhagyták őket, hogy Magyarország más területeire költözzenek. Ez egyébként az egyetlen nagyobb probléma ezekben a városokban: a munkahelyek hiánya. Ám a magyarországi tulajdont választó románok a magyarországi autópálya-hálózatnak köszönhetően körülbelül másfél órát utaznak.
A legutolsó, 2022-es népszámlálási adatok azt mutatják, hogy Magyarországon körülbelül 36 ezres román közösség él. Legtöbbjük a román határhoz közeli településeken. Az aradi Varsánddal szomszédos Gyulán például körülbelül 2000 román, az 5000 fős Battonyán pedig körülbelül 1000 román él, háromszor többen, mint 2007-ben.