Andy Vajna kormánybiztos Rádió 1 műsora szól majd Belénessy Csaba volt MTI-elnök velencei új rádiófrekvenciáján, továbbá Békéscsabán, és várhatóan júliustól indul a mosonmagyaróvári és a székesfehérvári adás is.
Ez egy hétfői közleményből derül ki, ami alapján tovább bővül a Rádió 1 hálózata, hamarosan Székesfehérváron és Mosonmagyaróváron is megszólalhatnak Sebestyén Balázsék és a Rádió 1 által sugárzott zenék. A közlemény szerint Andy Vajna rádiója, a Rádió 1, illetve az azt működtető Radio Plus Kft. kereskedelmi és programmegállapodást kötött egy újabb partnerrel, a HOLD Reklám Kft.-vel, és közösen benyújtották a Médiatanács felé a hálózatba kapcsolódási kérelmeket a székesfehérvári és a mosonmagyaróvári KÉK Duna elnevezésű helyi rádiókra.
A Médiatanács előtt a hálózatba kapcsolódási engedély
A közlemény alapján egyelőre várják a hatóság jóváhagyását. Azonban a Médiatanács az eddigi terjeszkedéskor sem gördített akadályt a kormánybiztos elé, így meglepő fordulat lenne, ha ez ezúttal másképp lenne. A közleményben úgy fogalmaznak, hogy a Rádió 1 bízik abban, hogy a hatóság hozzájárulását adja, és július 1-jétől ezeken a településeken is elindulhat a Rádió 1 adása.
Velence és Békéscsaba már biztos
Azt is írják, a Rádió 1 szempontjából kedvező döntés született a Velence-Meleghegy 90,4 MHz, és a Békéscsaba 88,9 MHz helyi frekvenciákra meghirdetett eljárásokban, így a hálózatbővítés következő fázisában várhatóan ezeken a településeken és vételkörzetükben is megszólalhat a Rádió 1. Bár nem említik, de a velencei frekvenciát néhány hete Belénessy Csaba volt MTI-elnök cége, a B & T Kft. szerezte meg, így ezek szerint a Magyar Távirati Iroda volt vezetője szövetkezik a kormánybiztossal.
Békéscsaba esetében pedig épp a múlt héten írtuk meg, hogy nem az ott rég óta működő régi Rádió 1 Békéscsaba tulajdonosa nyerte el a frekvenciát, hanem a tőlük független, és csak később létrejövő Radio Plus Kft., azaz Vajnáék. Így a Rádió 1 Békéscsaba úgy szorul ki a rádiós piacról, hogy a helyét a budapesti Rádió 1 veszi át.
Vajnaék már 20 frekvencián
A velencei és békéscsabai indulás időpontját egyelőre nem írják, csak annyit, hogy a szükséges jogi lépések és határidők letelte után megköthetőek a médiaszolgáltatási szerződések.
A közszolgálati újságíró nem szegülhet szembe a kormánnyal
A velencei frekvenciáért néhány hete sikerrel pályázó cég tulajdonosa, Belénessy Csaba 2008-tól volt az MTI egyik vezető tisztségviselője, majd 2010-től 2012 végéig vezérigazgatója. Kinevezésekor a 168 Órának adott interjúban fejtette ki a közszolgálati rádiózással kapcsolatos, nagy vitát kiváltó elvét:
Egy közszolgálati médium legyen lojális a kormányhoz és tisztességes az ellenzékhez. (…) Egy közszolgálati újságíró nem lehet a kormány ellensége, nem kérdőjelezheti meg a szabadon választott kabinet hatalmát. Az nem megy, hogy elfogadjuk a tisztséget, majd szembeszegülünk a megbízóval.
Belénessy 2012 végén nyugdíjba vonult, aminek hátteréről a HVG akkoriban azt írta, információi szerint a vezérigazgató nem jött ki Böröcz Istvánnal, az MTVA elnökével azután, hogy 2011-ben az MTI az MTVA irányítása alatt működött. Belénessy távozásakor egyébként bruttó 11,4 millió forintot kapott, majd 2013 júliusában további bruttó 4,8 millió forint jutalomban részesült a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának döntése alapján. Ez az adható prémium 65 százaléka volt, ezért Belénessy a Népszabadság korábbi cikke alapján reklamációt fogalmazott meg az összeg mértéke miatt.
Az Átlátszó egy tavalyi cikke alapján Belénessy egy másik cégével médiacentrumot csinál Dunaújvárosban.