Média

Magyar stockfotókba is elrejtik a márkák üzeneteit

Kapcsolódó cikkek

A jövőben hazai stockfotókon is egyre többször találkozhatunk majd termékelhelyezésekkel. A márkák ugyanis egyre inkább arra kényszerülnek, hogy új kitörési lehetőséget keressenek a fogyasztókat célzó hatalmas reklámzajban az ismertségük növelésére. A termékhelyezésre emellett azért is van egyre nagyobb igény a márkák részéről, mivel a növekvő reklámkerülés miatt a fogyasztók egyre kevésbé nyitottak a márkák üzeneteire, reklámtevékenységére.

Az emberek kétharmada kész kikapcsolni a reklámblokkolóját
Médiatulajdonosok, hirdetők és ügynökségek számára egyaránt izgalmas kutatás készült az adblockereket használó felhasználókról, akikről az is kiderült, mi zavarja őket a leginkább.

 

A termékelhelyezés a különböző filmekben, televíziós produkciókban már évek óta bevett megoldás: a főhős ilyenkor sokszor nem véletlenül az adott márka laptopjával küldi el a filmbeli történetben az e-mailt, de sokszor az sem véletlen, hogy milyen autóval utazik, vagy milyen okostelefont használ, hiszen egy-egy jól eltalált termékelhelyezéssel az adott film vagy műsor kapcsán nemzetközi színtéren többmilliós eléréseket is el tudnak érni, a műsorgyártók pedig jelentős bevételekre tehetnek szert a hirdetőknek köszönhetően. Manapság ugyancsak feljövőben vannak az online és mobiljátékokban megjelenő termékelhelyezések.

A termékmegjelenítésnek az elmúlt években újabb és újabb formái bukkantak elő: a digitális kapcsolódás miatt rövidesen személyre szabott megoldásokkal találkozhatunk a videojátékban és a tévésorozatokban is, azaz más márkát láthatnak az egyes nézők ugyanabban a játékban, sorozatban. A közösségi médiában is egyre elfogadottabb, hogy sztárok posztjaiban márkák tűnnek fel – és ezek a brandek nyilván felkeltik a követők érdeklődését, hiszen nem véletlenül lájkolták az adott sztárt, hanem mert mintaként tekintenek rá

– mondja Papp-Váry Árpád, product placement szakértő, „A márkázott szórakoztatás” című könyv szerzője, a Budapesti Metropolitan egyetem marketingintézetének vezetője.

Itthon is felpörgetnék

Mi az a stock?

A stockfotózás egy viszonylag új, ám rendkívül dinamikusan fejlődő ága a fotózásnak. A stockfotósok különböző témákban (például üzlet, irodai munka, életstílus) készítenek képeket, amelyeket azután marketingesek, szerkesztők, grafikusok, reklámügynökségek, webdizájnerek töltenek le és használnak fel a világ minden tájáról. Ennek egyik alfaja a microstock fotózás, mely az eredeti stockfotó oldalak működési mechanizmusától eltérően, jóval olcsóbban értékesítési a feltöltött fényképeket. A microstock oldalak akár amatőr fotósoktól is befogadnak képeket.

A megváltozott reklámozási szabályozások és költségek hatására a microstock product placement is egyfajta alternatív márkaépítési lehetőség lehet a vállalatok számára. „Így olyan márkákkal és üzenetekkel találkozhatunk, amelyek relevánsak számunkra, ráadásul mindezt természetes közegükben, nem pedig erőltetett reklámként érzékeljük” – mondja Papp-Váry.

Olaszországban már népszerűnek számít a hirdetők körében a stock fotókon való megjelenés. Ezt a lehetőséget szeretné idehaza is meghonosítani Andrea Piacquadio olasz fotós, aki világelsőnek számít a microstock fotózás területén: 40 másodpercenként töltik le valamelyik képét, évente 750 ezer képet értékesít és naponta három millióan tekintik meg egy-egy alkotását az online felületeken, így képeivel akár a globális trendeket is képes befolyásolni.

Andrea Piacquadio
Andrea Piacquadio

A stockfotó iparág olyannyira dinamikusan fejlődik, hogy a szakértők azt jósolják, 2020-ig 4 milliárd dollárra fog növekedni a teljes állókép iparág, amelynek egyik fő katalizátora a microstock oldalak népszerűsége. Havonta átlagosan 1-2 millió képet töltenek fel a microstock oldalakra, amelyekkel a világ bármely pontján találkozhatnak az emberek

– mondja Andrea Piacquadio, akinek a képeit a világ minden táján grafikusok, szerkesztők, reklám és marketing szakemberek használják, egyik képe korábban a TIME magazin címlapján is szerepelt.

A márkák azzal, hogy megjelennek a képeimen, világszintű ismeretségre tehetnek szert. Eddig a márkák közvetlenül nem szerepelhettek a képeken, de színek, minták, formák igen, azonban a különböző stockfotó oldalak szabályozásai is abba az irányba mutatnak, hogy a márkák lehetőséget kapnak a megjelenésre a képeken. A Shutterstock például már engedi, hogy logó is megjelenjen az alkotásokon.

– mondta a fotós, aki végezetül azt is hozzátette, hogy szerinte a microstock fotósok lehetnek a következő évek véleményvezérei.

Nő a microstock fotós piac
2020-ig 4 milliárd dollárra nőhet a teljes állóképes iparág. Ennek egyik fő katalizátora a fotók adásvételét lehetővé tevő microstock oldalak elterjedése.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik