Olimpiai lázban ég a felnőtt magyar internetezők 69 százaléka, vagyis több mint három és félmillió fő válaszolta azt az eNET internetes piackutató cég idén augusztusban online készült kutatásának alkalmával, hogy figyelemmel fogja kísérni a riói ötkarikás játékokat. A legnagyobb érdeklődésre természetesen a magyar szempontból hagyományosan sikersportágaknak minősülő úszás (78 százalék), vízilabda (69 százalék) és kajak-kenu (65 százalék) tart számot.
A válaszadók azonban elkötelezett szurkolók: 69 százalékukat elsősorban nem is a saját kedvenc sportágai érdeklik, hanem azok a versenyszámok, amikben magyar induló sikeréréért izgulhatnak.
A tévé egyeduralmának annyi
Míg korábban az olimpiai közvetítések követésének kizárólagos terepe a tévé volt, addig mára a válaszadók fele emellett az internet által nyújtott lehetőségeket is kihasználja.
Bárhol, bármikor, és egyszerre több kép képernyőn
Az okostelefonok és tabletek, valamint a (mobil)internet terjedése tízből kilenc válaszadó szerint az olimpianézési szokásokat is átalakította, minden eddiginél szélesebb körű lehetőséget biztosítva a szurkoláshoz. Nem csak lehetővé tették a közvetítések követését bárhol és bármikor (70 százalék); de segítségükkel egyszerűbbé vált az olimpiával kapcsolatos hírek olvasása (50 százalék); könnyebbé az őket érdeklő versenyszámok keresése és kiválasztása (26 százalék); valamint egyszerre több képernyőn is lehetővé tették a közvetítések nézését (23 százalék) – olvasható az eNet Jelentés az internetgazdaságról című kutatásának összefoglalójában.
A többség (74 százalék) lényegesnek is tartja, hogy a számára érdekes olimpiai versenyszámok közvetítéseit élőben (valós időben) tudja követni helytől és időtől függetlenül. Hogyha mégis lemaradnának egy számukra fontos olimpiai eseményről, a válaszadók fele inkább rögtön tudni szeretné az eredményt (esetleg ezután nézné meg az adott versenyszámot). Ennek megfelelően a hagyományos, élő tévés közvetítések a legkedveltebbek (78 százalék); ezeket követik a visszanézhető (31 százalék); majd az élő, interneten streamingelt (16 százalék); végül a televízióból a válaszadók által rögzített közvetítések (5 százalék).
Impulzív szívmozgások, némi üvöltéssel párosítva
A kutatásból az is kiderült, hogy az olimpianézők lelkes szurkolónak bizonyulnak: 76 százalék érezte már, hogy kiugrik a szíve az örömtől, amikor valamelyik magyar sportolónak vagy csapatnak sikerült nyernie az olimpián; 69 százaléknak szorult már össze a szíve, amikor ez nem sikerült; 61 százalék máig megborzong, ha látja egy-egy emlékezetes olimpiai győzelem ismétlését; közel felük pedig szurkolt már üvöltve a tévé előtt olimpia idején.
Bár az olimpia iránt érdeklődök 93 százaléka más sporteseményeket is figyelemmel szokott kísérni, az olimpia háromnegyedük szerint azért különösen fontos, mert erősíti az összetartozást az országban és a világban. Az odaadó szurkolásért cserébe a válaszadóknak egyébként elvárásaik is vannak: nem érik be az olimpiai érmekkel, 34 százalékuk egy, 42 százalékuk pedig több magyar versenyzőtől is világcsúcsot vár.
(Kiemelt képen: Kozák Danuta és Szabó Gabriella magyar kajakos olimpikonok)