Az elmúlt években sorra követték egymást a különböző kosztümös, illetve animációs filmek, amik a magyar történelem egy-egy eseményét dolgozták fel, jó részüknek – így a köztévén bemutatott A pozsonyi csatának – azonban semmi köze sem volt a valósághoz, így mindig igazi felüdülést jelent, ha egy kiállításon, vagy különböző online felületeken a Digitális Legendárium munkacsoportjának munkáival találkozunk.
A grafikusok, modellezők, hangmérnökök, animátorok, illetve számtalan segítő által létrehozott, az adott korszakot kitűnően ismerő, számos esetben a megbízó által kijelölt történészekkel, sőt, néha egy-egy részterületet jól ismerő szakemberrel – így viselettörténésszel, vagy páncélkováccsal – való konzultációk nyomán születő filmekben azok bonyolultságától függően 6-15 ember dolgozik – mondta el Hajnal Ödön az Újkornak.
Hajnal hozzátette:
A főleg múzeumok, önkormányzatok, alapítványok számára dolgozó Digitális Legendárium portfóliója most újabb darabbal bővül, hiszen a csíkszépvízi Határőr Múzeum felkérésére készítenek épp egy, az 1479-es kenyérmezei csatát bemutató filmet, ami a zsákmányával hazafelé indult portyázó török sereg, illetve I. Mátyás magyar hadseregének döntő magyar győzelemmel zárult ütközetét mutatja be.
Az anyagból egy közel egyperces részlet most a munkacsoport saját Youtube-oldalán debütált, ahol az elkészült filmek jó része is elérhető.