Bassár el-Aszad szíriai elnök ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból, rendszere megbukott.
Az utcákat ünneplő tömeg árasztotta el. A közösségi médiában megjelent felvételek tanúsága szerint Damaszkuszban éneklő emberek másztak fel páncélosokra, többen tácoltak és isten áldását kérték Szíriára. A szomszédos Törökországban, ahol több mint hárommillió szíriai menekült él, szintén ünneplő szíriaiakat lehetett látni az éjszaka során készült felvételeken. Többen tűzijátékot is gyújtottak.
Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai miniszterelnök bejelentette, hogy kész támogatni a kormányzat fenntartását, és kész haladéktalanul átadni a hatalmat „egy megválasztott vezetésnek”. A lakosságot együttműködsre intette, és felszólította az embereket, hogy tartózkodjanak a közvagyon megrongálásától. Azt mondta, Szíriából a szomszédaival barátságos viszonyt ápoló „rendes állam” lehet.
Végül közölte:
Szíria a szíriaiaké!
Dzsaláli korábban távközlési miniszter volt, szeptemberben nevezték ki kormányfőnek, és egyebek mellett európai uniós szankciók hatálya alatt áll, melyeket a szíriai nép erőszakos elnyomása miatt rendeltek el vele szemben.
Ahmed as-Sharáa, a felkelők egyik vezére közölte, hogy megtiltották a lakosoknak, hogy a középületek közelébe menjenek, hozzátéve, hogy az intézmények a hivatalos átadásig „a volt miniszterelnök” felügyelete alatt állnak.
A lázadócsoportok a közösségi médiában bejelentették Aszad elnök kormányának megdöntését és Damaszkusz felszabadítását.
Közleményükben többek között az áll, hogy:
- „Aszad, a zsarnok elmenekült.”
- „Ez az a pillanat, amelyre a menekültek és a rabok oly sokat vártak, a hazatérés és szabadság pillanata évtizedek elnyomása és szenvedése nyomán.”
A világszerte élő szíriai polgárháborús menekültek millióihoz intézve üzenetüket kijelentették: „A szabad Szíria vár rátok.”
Amerika egyelőre kivár, a Fehér Ház mindössze annyit közölt, hogy Joe Biden figyelemmel kíséri a rendkívüli eseményeket, és kapcsolatban áll a regionális partnerekkel.
Hadi al-Bahra, az egyik szíriai ellenzéki csoport vezetője az al-Dzsazíra Mubasír hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a felkelők találkozni fognak arab és európai országok, valamint az ENSZ képviselőivel, hogy Szíria további sorsáról egyeztessenek.
Kollégánk, Jászberényi Sándor a Facebookon Arab tavasz 2.0 című írásában elemzi az eseményet, a posztból idézünk néhány megállapítását:
- A mai hajnal híre, hogy Damaszkuszt bevették a dzsihadisták, Aszad elnök elmenekült. Ezzel gyakorlatilag újrabrendelt nevekkel, de az Iszlám Állam ideológiájával teljes mértékben egyező fundemantailsta szunnita csoport(ok) uralja Szíria jelentős részét, beleértve a fővárost is.
- Hamarosan elkezdődnek majd az etnikai tisztogatások, beröfennek a rabszolgapiacok, a keresztények házra fel lesz fújva a nún, mint annak idején a kalifátusban. A nún az első betűje a nazarinnek(نازارين), ami názáretiánust jelent. Jézus Názáretben született, innen ered a szó.
- Arra, hogy hogyan történhetett meg, hogy az Iszlám Állam születésének tizedik évfordulójára feltámadt a halálszekta van pár magyarázatom. Először is, Izrael és az Egyesült Államok hadat visel a libanoni Hezbollah-hal és Iránnal. A szíriai rezsim mindkettőnek a lekötelezettje volt, minden fegyver Iránból Szírián keresztül érkezett mind a hezbollahnnak, de a palesztin ellenállásnak is. A szunnita hatalomátvétellel ennek vége van.
- A Hezbollah hatalmas veszteségeket szenvedett az elmúlt hónapokban (libanoni bombázások), gyakorlatilag lefejezték a szervezetet. Mivel a központi irányítás megszünt, jól felmérhető volt, hogy nem tudnak fegyvereseket küldeni Aszád védelmére.
Irán sem engedheti meg magának, hogy komolyabb csapatokat küldjön az Aszád rezsimnek, mert egy teljes háborúra készül Izrael ellen. A teokrácia vezetői felmérték, hogy nem tudják megmenteni Aszádot, mert Aszádnak nincs hadserege, amit támogathatnának.
Oroszország, bár elveszítheti a bejáratát a Közel-Keletre és Afrikára szintén nem engedheti meg magának, hogy erőket vonjon el az ukrajnai frontról a végjáték idején. - Szíriában olyan etnikai tisztogatás következik, amire eddig nem nagyon volt példa. Jaj a keresztényeknek, kurdoknak, drúzoknak, alavitáknak és siítáknak, jaj mindenkinek, aki nem szunnita muszlim. Menekültek millió próbálják majd meg elhagyni az országot.
Európa sírva fog térdelni Erdogan elnök előtt és lenyeli. Ha kinyítjuk a szánkat és nyomjuk a szokásos emberjogi dumáinkat vagy megpróbálunk szankciókkal fenyegetőzni, másnap arra ébredünk, hogy ötmillióan állnak a határon. Nincs az a kerítés, ami meg tudná fogni ezt a tömeget. A Közel-Kelet lángba fog borulni ismét. - Szóval kérjük kapcsolják be az öveiket, mert szerintem kezdődik az arab tavasz második felvonása. Őszintén remélem, hogy tévedek. Ha nem, az a vér és zűrzavar ami az elmúlt évtized első részét jellemezte, babazsúrnak fog tűnni.