Nagyvilág

Sátrat vertek a tüntetők a grúz fővárosban, új választásokat követelnek

Davit Kachkachishvili / ANADOLU / Anadolu via AFP
Davit Kachkachishvili / ANADOLU / Anadolu via AFP

Sátrat vertek a tüntetők hétfőn a grúz főváros, Tbiliszi egyik forgalmas főútvonalán, és azt ígérik, hogy ott is maradnak, mivel új parlamenti választásokat akarnak kikövetelni – írja az AP.

Az októberi választásokon – amelyet sokan az EU-csatlakozással összefüggő népszavazásként is értelmeztek – a Georgiát tizenkét éve kormányzó Grúz Álom párt maradt hatalmon, de az ellenzék és Szalome Zurabisvili georgiai elnök szerint a választást manipulálták.

Azóta több nagyszabású tüntetést is tartottak, vasárnap pedig a tiltakozók lezárták a Tbiliszi központjába vezető egyik sugárutat.

Kritikusai azzal vádolják a Grúz Álom pártot, amelyet egy Oroszországban meggazdagodott milliárdos alapított, hogy egyre inkább tekintélyelvűvé és politikai irányvonalát tekintve Moszkva felé hajlik. A párt nemrégiben a Kreml által a szólásszabadság és az LMBTQ-jogok visszaszorítása érdekében alkalmazott szabályokhoz hasonló törvényeket hozott.

Az Európai Unió júniusban határozatlan időre felfüggesztette Georgia tagfelvételi kérelmét, miután a grúz parlament olyan törvényt fogadott el, amely előírja, hogy azoknak a szervezeteknek, amelyek finanszírozásuk több mint húsz százalékát külföldről kapják, be kell jelentkezniük mint „idegen hatalom érdekeit szolgáló szervezetek”, hasonlóan ahhoz az orosz – és korábban Magyarországon is elfogadott, majd visszavont – törvényhez, amelyet a kormányt kritizáló szervezetek lejáratására használnak.

Orbán Viktor miniszterelnök októberben feltűnően gyorsan – még a végeredmény kihirdetése előtt gratulált az oroszpártinak tartott Grúz Álom választási győzeleméhez. Ez azért is különös, mert a választást csalásgyanú és erőszakos cselekmények kísérték, és választási megfigyelőket értek atrcocitások. Az is szokatlan, hogy Orbán Viktor már a választást követő hétfőn Grúziába sietett, miközben aznap az EU uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak ülésén tartott volna előadást az Országgyűlésben, erre azonban nem került sor.

A grúz elnök nem sokkal a választások után kijelentette, hogy nem ismeri el a választási eredményeket, amelyek mögött orosz befolyást feltételez.

A Georgiában az októberi választások után kialakult helyzetről itt olvashatják részletes elemzésünket:

Kapcsolódó
Georgia nem adta fel az uniós tagság álmát, de rég volt ennyire távol a Nyugattól
Októberben sorsdöntő választásokat tartottak az országban, amely a kormányzó erő győzelmét hozta, ám az ellenzéki vezetők választási visszaélésekre hivatkozva elutasítják a végeredményt, és a megszerzett mandátumokat sem veszik fel.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik