Élő Nagyvilág

Utolsó esély Izrael rafahi hadművelete előtt

Mohamed Szaber / EPA
Mohamed Szaber / EPA
Élő hírfolyamunk az Izrael–Hamász-háborúról.

A háború szombati eseményeiről itt olvashat.

Az iráni támadás óta először beszélt telefonon Biden és Netanjahu

Joe Biden amerikai elnök vasárnap telefonon beszélt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel – közölte a Fehér Ház szóvivője. A legutóbbi ilyen telefonhívásra  április 13-án került sor, miután Irán rakéta- és dróncsapásokat indított Izrael ellen.

A szóvivő azt mondta, hogy hamarosan kiadnak egy közleményt, de annak tartalmát nem részletezte.

A telefonbeszélgetés előtt egy, a helyzetet jól ismerő amerikai forrás azt mondta, hogy a két vezető egy esetleges tűzszüneti megállapodás kilátásait tekinti át, hogy elérjék a Hamász által vezetett október 7-i támadás óta fogva tartott túszok egy részének szabadon bocsátását.

(Reuters)

Izrael hajlandó meghallgatni az Egyesült Államok aggodalmait

Izrael hajlandó meghallgatni az Egyesült Államok aggodalmait, mielőtt lerohanná Rafah városát – közölte vasárnap John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője. Washington már korábban egyértelművé tette, nem tudja támogatni a rafahi műveletet megfelelő és hiteles humanitárius terv nélkül.

Biztosítottak bennünket, hogy nem mennek be Rafahba, amíg nem volt lehetőségünk valóban megosztani velük az álláspontunkat és az aggodalmainkat

– mondta John Kirby az ABC-nek.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter a jövő héten a Közel-Keletre látogat, és Kirby szerint továbbra is sürgetni fogja az ideiglenes tűzszünetet, amelyet Washington legalább hat hétre szeretne fenntartani. Mint azt korábban megírtuk, a Hamász küldöttsége hétfőn szintén Kairóba látogat, hogy tárgyalásokat folytassanak a lehetséges tűzszünetről.

„Azt reméljük, hogy a hathetes ideiglenes tűzszünet után talán valami tartósabbat tudunk elérni” – jegyzete meg John Kirby hozzátéve azt is, hogy a Gáza északi részébe érkező segélyszállító teherautók száma kezd növekedni.

Az izraeliek elkezdték teljesíteni azokat a vállalásokat, amelyeket Biden elnök kért

– fogalmazott a szóvivő.

(Reuters)

Magyar holokauszt-túlélő: Az izraeli kormány megsérti a holokauszt emlékét

Holokauszt-túlélőként az az üzenetem a bátor amerikai diáktüntetőknek, hogy csak csináljátok tovább. Ne adjátok fel

– mondta Stephen Kapos magyar holokauszt-túlélő a Double Down News angol nyelvű baloldali híroldal videójában az X-en.

A 86 éves Spephen Kapos mindössze 7 éves volt, amikor 1944-ben elválasztották családjától Magyarországon. Családja nagy részét meggyilkolták a holokausztban, de Kapos túlélte, és csak az 1956-os forradalom után emigrált az Egyesült Királyságba. Az idős férfi a palesztinpárti amerikai diáktüntetésekre reagálva szólalt meg még szerdán, és azt mondta, szerinte a tiltakozó diákok állnak „a történelem jó oldalán”. Hozzátette: tiltakozik „a zsidóság és a cionizmus összemosása ellen, amit Izraeli állam próbál tenni, és ami nem eredményez mást, mint hogy növeli az antiszemitizmust”.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán antiszemitának bélyegezte az Egyesült Államok egyetemein zajló palesztinbarát tüntetéseken résztvevő diákokat, és azt mondta, hogy a demonstrációkat „meg kell állítani”.

Az Egyesült Államok egyetemein – mint ismert – jelentősen nő a feszültség, miután a múlt héten tüntetések kezdődtek. A tiltakozások nyomán több száz diákot őrizetbe vettek New York, Texas és Kalifornia államban.

A magyar holokauszt-túlélő a beszédében példaként emelte ki a Netanjahu videóját, amelyben az izraeli miniszterelnök a diáktüntetéseket ahhoz hasonlítja, ami a német egyetemeken történt a nácizmus térnyerése idején. Kapos azt mondta, hogy

az a mód, ahogyan az izraeli kormány a holokauszt emlékét felhasználja, hogy igazolja, amit a gázaiakkal tesz, teljes mértékben sérti a holokauszt emlékét.

Egyiptomban folytatja hétfőn a tűzszüneti tárgyalásokat a Hamász delegációja

Küldöttséggel érkezik Kairóba a Hamász militáns iszlamista szervezet hétfőn a tűzszünetet előkészítő tárgyalások céljából – közölte  a szervezet egyik, névtelenül nyilatkozó illetékese vasárnap a Reuters hírügynökséggel.

A közvetítők mindeközben mindent megtesznek a megegyezés érdekében még a Rafah ellen tervezett izreli támadás előtt.

A tárgyalás résztvevői az egyiptomi fővárosban áttekintik a Hamász Katarnak és Egyiptomnak átadott tűzszüneti javaslatát, valamint Izrael válaszát – tette hozzá a tisztségviselő. A megoldási javaslatok részleteit egyelőre nem hozták nyilvánosságra.

A hetedik hónapja tartó háborút a Hamász által tavaly október 7-én Izrael ellen intézett támadás robbantotta ki, amelyben izraeli számítások szerint 1200-an haltak meg, és 253 túszt ejtettek. Izrael a Gázai övezetet ellenőrző Hamász felszámolását tökélte el a katonai műveletben, amely a gázai egészségügyi hatóságok szerint több mint 34 ezer palesztint ölt meg, közülük 66-ot az elmúlt 24 órában – írta a nemzetközi hírügynökség. A háború során a 2,3 milliós gázai lakosság nagy részét kitelepítették, és a sűrűn lakott enklávé nagy részét elpusztította az izraeli hadsereg.

Tűz, szünet nélkül Izrael északi vidékén

Tovább folynak a harcok a Gázai övezet középső részén is.

Az MTI az izraeli hadsereg (IDF) szóvivőjére hivatkozva vasárnap arról számolt be, hogy az elmúlt napokban az izraeli légierő vadászgépei és drónjai több tucat célpontot támadtak a Gázai övezetben, köztük terrorista infrastruktúrákat, rakéta kilövőhelyeket, iszlamista fegyvereseket és megfigyelőállásokat, támogatva a szárazföldi erőket az övezet közepén.

A libanoni határnál repeszek könnyebben megsebesítettek egy katonát, amikor szombat este két páncéltörő rakétát lőttek izraeli területre Libanonból. Éjjel a légierő vadászgépei megtámadták a libanoni síita Hezbollah milícia dél-libanoni célpontjait, miután több tucat rakétát indítottak onnan az izraeli Meron település felé. Az IDF-szóvivő szerint a célpontok között a katonai infrastruktúra részei, és egy katonai építmény is volt. Azt is közölték, hogy harci repülőgépek támadták meg a Hezbollah katonai infrastruktúráját Tair Harfa és Jarin települések térségében Dél-Libanonban.

Izrael támogatása miatt tüntettek Joe Biden ellen

Az amerikai elnök közben Donald Trumpot bírálta.

Joe Biden amerikai elnök szombat este a Fehér Házi Tudósítók Egyesületének éves vacsoráján kritizálta elődjét, leendő kihívóját. A 81 éves politikus a 77 éves Donald Trumpról azt mondta, előrehaladott koruk az egyetlen közös bennük. A washingtoni Hilton szállodában tartották az eseményt. Az épületnél transzparenseket tartó tüntetők ugyanakkor Biden elnök ellen tüntettek, amiért támogatja Izrael háborúját a Hamász szélsőséges szervezet ellen, jelentette az MTI.

Izrael elküldte tűzszüneti ajánlatát

A Hamász 48 órán belül választ ad.

A palesztin terrorszervezet 48 órán belül válaszol a legújabb túszalku-ajánlatra, írja egy izraeli televízióra hivatkozva az Euronews. Izrael korábban jelezte, ez az utolsó esély a tervezett rafahi szárazföldi hadművelet előtt. Benjámin Netanjahu – a nemzetközi nyomás ellenére – hajthatatlan; célja, hogy végleg leszámoljon a Hamásszal Rafahban. Az izraeli kormányfő közölte: a nemzetközi bíróság döntése sem befolyásolja a gázai műveleteket.

Közben Izrael lehetőséget teremt, hogy nagyobb mennyiségben érkezzen humanitárius segély Gázába. Az IDF közzétett egy videót arról, hogy – az Egyesült Államokkal együtt – megkezdte egy tengeri úszómóló és logisztikai komplexum kiépítését a partszakaszon a teherhajók kikötéséhez. Előzőleg a Hamász is közzétett egy új videót, amelyen két túsz, a 64 éves Keith Siegel és a 46 éves, izraeli-magyar Omri Miran látható.

Olvasói sztorik