A belga kormány szigorította a koronavírus terjedése elleni intézkedéseket, és országszerte QR-kódokat vezetnek be az éttermekbe, szórakozóhelyekre és sportlétesítményekbe való belépéshez, írja az MTI. Ezt Alexander De Croo belga miniszterelnök jelentette be kedd este a koronavírus elleni küzdelemmel foglalkozó szövetségi koordinációs bizottság rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
A fertőzések számának ugrásszerű növekedése észlelhető, az elmúlt héten 70 százalékos emelkedést tapasztaltunk, és naponta átlagosan 5300 új esetet regisztrálnak. Ha nem lenne védőoltás, a kórházainkban katasztrofális lenne a helyzet. Ilyen körülmények között szükség van az intézkedések szövetségi szintű megszilárdítására
– mondta a miniszterelnök. A belga hatóságok szerint a 18 év feletti belga állampolgárok 74százaléka két adag oltást kapott, és a 12 és 18 év közötti gyermekek oltását is megkezdték már.
De Croo hangsúlyozta, hogy a védőoltás továbbra is nagyon hatékony eszköz a világjárvány elleni küzdelemben, 70 százalékkal csökkenti a kórházi kezelések számát és 90 százalékkal a halálesetekét. Az elmúlt héten Belgiumban a COVID-19 vírussal fertőzött betegek napi átlagos kórházi felvételeinek száma 56 százalékkal 115-re emelkedett, a halálesetek száma pedig 13 százalékkal, napi 13-ra nőtt.
A legfontosabb új járványvédelmi intézkedés a QR-kódok országos bevezetése volt, amely gyakorlat korábban csak a brüsszeli szövetségi régióban volt. Az országban Brüsszelben a legalacsonyabb az átoltottsági arány, a felnőtt lakosság 67 százaléka van teljesen beoltva.
A belgák csak akkor mehetnek éttermekbe, koncerttermekbe, mozikba, színházakba és sportcsarnokokba, illetve látogathatják meg a kórházi betegeket, ha legalább két héttel előtte két adag oltást kaptak, ha az elmúlt hat hónapban volt COVID-19 oltásuk, vagy ha az elmúlt 72 órában PCR-tesztet végeztek, és a teszt negatív lett.
Flandriában, amelynek hatóságai eltörölték a maszkok viselését, mostantól ismét kötelező lesz beltérben a maszkok használata. Az egész országban szigorítják a maszkok viselésének ellenőrzését.
Minden munkahelynek azt javasolták, hogy alkalmazottaikat állítsák át a távmunkára, bár ezt egyelőre nem tették kötelezővé. A hatóságok megjegyezték, hogy Brüsszel még nem fontolgatja egy új zárlat bevezetését, de szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.