Semmi jóra nem számít az EU, ha az Iszlám Államot kiűzik végre az iraki Moszulból (na meg az iraki és szíriai területeiről), várhatóan a dzsihadisták egy része megindul majd Európa felé – írja a BBC News. Julian King, az unió biztonsági biztosa elmondta a német Die Weltnek, hogy a szervezetnek fel kell készülnie a terroristák beáramlására. Most kb. 2500 európai származású dzsihadista lehet Irakban és Szíriában, de a töredékük fog egyszerre Európába indulni csak a bukás után.
Egy nagyon súlyos fenyegetés ez, amire fel kell készülnünk, de nem szabad eltúlozni a kockázatot. Úgy gondolom, hogy elég valószínűtlen, hogy az IÁ harcosainak tömeges kivonulása jöhetne Európába.
Moszul ostroma hétfőn kezdődött meg, kb. 5000 iszlamista harcos védheti a várost. A csata akkorának ígérkezik, hogy a segélyszervezetek az utóbbi időszak legnagyobb humanitárius válságára készülnek.
A 34 ezer fős haderő, ami az iraki seregből, a kurd pesmerga harcosokból, szunnita törzsekből és síita milíciákból áll, már az első napon kilométereket haladt előre több fronton. A várost ostromgyűrűbe zárták, csak nyugatról nem támadják. A dél felől támadó kormánycsapatok kb. 40, a kelet felől nyomuló kurdok 30 kilométerre vannak a várostól.
Peter Cook, a támadást támogató Egyesült Államok védelmi minisztériumi szóvivője azt mondta, ezek még csak az első napok, egyelőre nem világos, az IÁ harcosai hol veszik majd fel keményebben a harcot. Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter is hosszú csatára számít. Az ENSZ az első hetekben 200 ezer menekülőre készül fel, de ez a szám az egymilliót is elérheti.
A városban rekedt több százezernyi civil egyelőre nyugodt a kiszivárgott információk szerint. Részben izgatottak a várható felszabadulás miatt, de félnek is az ostromtól, a vegyi fegyverek bevetésétől és attól, hogy az Iszlám Állam élő pajzsként használhatja őket. A bentiek amúgy sok információt adnak a támadóknak arról, hol vannak a városban az IÁ állásai.