A washingtoni, beruházási viták rendezésének központjánál kezdeményezett eljárást Romániával szemben a verespataki aranybányát megnyitni tervező kanadai Gabriel Resources – közölte szerdán a vállalat.
A kanadai cég kártérítést követel, mert úgy véli, Románia megakadályozta verespataki tervét, megsértve az eljárási szabályokat. Ráadásul nem fizetett kártérítést sem annak ellenére, hogy a kanadaiak szerint a román állam megfosztotta őket a beruházás értékétől. Így Románia olyan bánásmódban részesítette a Gabriel Resourcest, amik sértik a befektetésekre vonatkozó nemzetközi kétoldalú szerződéseket, és jelentős veszteségeket okozott neki.
A Gabriel Resources a Rosia Montana Gold Corporation kanadai-román vegyes vállalat révén próbálja megszerezni több mint 15 éve a kitermelési engedélyt az erdélyi Érchegységben 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst felszínre hozásáért ciántechnológiával. Ez megosztotta a román közvéleményt, a Román Tudományos Akadémia, az ortodox egyház, az erdélyi magyar történelmi egyházak, számos civil szervezet és Magyarország is tiltakozott a nagyszabású terv ellen.
A román parlament tavaly júniusban utasította el a beruházást elősegítő törvénytervezetet. A Gabriel Resources év elején levélben fordult a román államelnökhöz és a kormányhoz, amiben a tárgyalások újrakezdését sürgették. Azt kérték a román hatóságoktól, hogy vegyenek részt a bányaprojekt megnyitásáról szóló konzultációs sorozatban, vagy nemzetközi kereskedelmi bírósági eljárást és kártérítési követelést kezdeményeznek.
A kanadai vállalat azt állítja, hogy áprilisban és májusban újabb megkeresést küldtek a román hatóságoknak, de ezek is válasz nélkül maradtak, ezért fordultak a bírósághoz. A vállalat jelezte, hogy a pereskedés ellenére továbbra is hajlandóak tárgyalni a beruházásról a román hatóságokkal.